mandat
Autor - 7 Listopada 2019

Strzeż się kontroli drogowej. Policja wlepi ci mandat nawet za drobnostkę

Mandat podczas kontroli drogowych będzie można dostać nie tylko ze względu na nieprzestrzeganie przepisów, ale też za mniejsze przewinienia, które do tej pory nie były karane grzywną. Wprowadzenie nowych regulacji ma na celu doprecyzowanie dotychczasowych procedur działań, jakie stosuje policja.

Mandat będzie można dostać częściej

Mandat można będzie obecnie dostać nie tylko ze względu na nieprzestrzeganie przepisów drogowych, ale też za inne przewinienia. Co więcej, kontrole drogowe będą mogły być prowadzone w jakimkolwiek miejscu, bez względu na to, czy będzie to zgodne z obowiązującymi przepisami, według których dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

T-Mobile masowo zrywa umowy. Setki Polaków zagrożonychT-Mobile masowo zrywa umowy. Setki Polaków zagrożonychCzytaj dalej

Zachowanie kierowcy może podlegać karze

Mandat będzie można otrzymać również w przypadku, gdy zachowanie kierowcy zostanie odebrane przez policję podczas kontroli jako niezgodne z poleceniami. “W przypadku, kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych” - informuje portal Dziennikzachodni.pl. Projekt rozporządzenia zakłada również, że umundurowany policjant nie będzie miał dłużej obowiązku legitymowania się każdemu kierowcy w przypadku przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości.

Kiedy przepisy wchodzą w życie

Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 roku. Według nowelizacji prawa o ruchu drogowym kierowca będzie zobowiązany udostępnić policjantowi możliwość sprawdzenia stanu licznika, gdy ten o tego zażąda. Będzie to oznaczało obowiązek umożliwienia zajrzenia do środku pojazdu. Ten element kontroli będzie stanowił obowiązkowy punkt każdej kontroli.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biały lew i biała tygrysica zostali rodzicami. Ich dzieci są niezwykłe
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Wspaniała wiadomość dla seniorów, mogą dostać nawet o 250 zł więcej. Muszą spełniać tylko jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News