Policja wystawiła ok. 20 tys. mandatów za brak maseczki
Wikipedia/Cezary P.
Autor Radosław Święcki - 7 Października 2020

Policjanci już wystawiają mandaty na 500 zł. Dają tylko jedną szansę

Tylko w ciągu ostatniej doby policjanci podjęli ok. 3 tys. interwencji w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku noszenia maseczki. Spora część z nich zakończyła się wystawieniem mandatu w wysokości 500 zł. Funkcjonariusze dają jednak szansę na to, że kary można uniknąć.

Posypią się mandaty za brak maseczki?

Wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski i komendant główny policji Jarosław Szymczyk ogłosili politykę “zera tolerancji” dla osób nieprzestrzegających obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach, gdzie taka konieczność istnieje. Egzekwowaniem tego obowiązku zajmie się policja.

Biedronka sama ujawniła. Jest okazja, Gang Fajniaków dostaniesz jeszcze szybciejBiedronka sama ujawniła. Jest okazja, Gang Fajniaków dostaniesz jeszcze szybciejCzytaj dalej

Czy należy zatem się spodziewać, że posypią się mandaty? Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka wyjaśnia w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że to od indywidualnej oceny interweniującego policjanta będzie zależeć, czy dana osoba zostanie ukarana mandatem, pouczona, czy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu lub sporządzona informacja do Inspektora Sanitarnego.

- To policjant i służby sanitarne podejmują indywidualnie decyzje, co do ewentualnych konsekwencji, ale w każdym przypadku należy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony policjantów na każde naruszanie obowiązujących przepisów - tłumaczy rzecznik KGP.

Ekspert ICM UW: za miesiąc 80 tys. zakażeń dziennie. Wiadomo, jaka grupa osób jest największym powodem wzrostuEkspert ICM UW: za miesiąc 80 tys. zakażeń dziennie. Wiadomo, jaka grupa osób jest największym powodem wzrostuCzytaj dalej

Policja da szansę?

Ciarka podkreśla, że w związku z szeroką kampanią informującą o konieczności zasłaniania nosa i ust, nie wyobraża sobie, by ktoś o tym obowiązku nie wiedział. Z wypowiedzi rzecznika wynika jednak, że w przypadku trafienia na osoby bez maseczki, policja będzie informować o konieczności jej noszenia i jeśli to nie poskutkuje, to dopiero wtedy będzie wystawiać mandaty w wysokości 500 zł, bądź (w przypadku odmowy przyjęcia mandatu) kierować wnioski o ukaranie do sądu.

Ciarka przypomina, że ostateczną decyzję o konsekwencjach będzie indywidualnie podejmował interweniujący funkcjonariusz. - On zna najlepiej sytuację i wie, czy dana osoba na przykład na chwilę nie miała założonej maseczki, czy szybko się zreflektowała, na wezwanie policjanta zachowała zgodnie z prawem i nałożyła maseczkę, zakrywając nos i usta. Wtedy najczęściej wystarczy pouczenie jako wytknięcie niewłaściwego zachowania - tłumaczy Ciarka.

Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, chodzi o specjalne obostrzenia na Wszystkich Świętych. Polacy powinni się przygotować?
2. Przez 17-lat był więziony w piwnicy. Rodzina nie mogła poradzić sobie z jego chorobą
3. Najpierw dostali od rządu pieniądze, teraz zapłacą od tego podatek. Niemiła niespodzianka od fiskusa

Z danych przekazanych przez rzecznika KGP wynika, że tylko ostatniej doby mundurowi podjęli ok. 3 tys. interwencji związanych z samym nieprzestrzeganiem obowiązku zakrywania nosa i ust. - Wystawionych zostało około 200 mandatów, czyli o 100 procent więcej niż podczas ubiegłej doby oraz skierowano ponad 30 wniosków o ukaranie do sądu. W ok. 2,6 tys. przypadkach interwencje zakończyły się pouczeniem, a więc wyraźnie widać, że w pierwszej kolejności wytykamy niewłaściwe zachowanie - wyjaśnia Ciarka.

Z ujawnionych pod koniec ubiegłego tygodnia przez policję danych wynika, że od początku pandemii wystawiono ok. 20 tys. mandatów za brak noszenia maseczki w miejscach do tego koniecznych. Pouczonych zostało nieco ponad 160 tys. osób, a w blisko 7,5 tys. przypadków skierowano wniosek do sądu.

700 tys. euro do kieszeni kardynała i łapówki dla świadków. Skandal z pedofilią w tle wstrząsnął Watykanem700 tys. euro do kieszeni kardynała i łapówki dla świadków. Skandal z pedofilią w tle wstrząsnął WatykanemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mieszkający w domach zapłacą po 900 złotych, w mieszkaniach po 700 złotych. Nowa opłata ma być nie do obejścia
  2. W Polsce zajdą duże zmiany. Zostało niewiele czasu, każdy musi to wiedzieć i się dopasować
  3. Czerwone i żółte strefy w Polsce. W ciągu kilku dni życie tutaj mocno się zmieni
  4. Rząd wprowadza nowe obostrzenia i politykę zero tolerancji. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem
  5. Popularna sieciówka wprowadza sygnalizację świetlną. Chce tak zwiększyć dystans
  6. Nietypowy wypadek w Rudzie Śląskiej. Kto ponosi winę? - Wideo
Lidl wprowadza zupełną nowość w swojej ofercie. Sam skomponujesz ulubioną wersjęLidl wprowadza zupełną nowość w swojej ofercie. Sam skomponujesz ulubioną wersjęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News