Mandat za brak maseczki
Pixabay/Engin_Akyurt
Autor Maria Glinka - 7 Października 2020

Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?

Mandat za brak maseczki ma skłonić obywateli do przestrzegania zasad pandemicznego reżimu sanitarnego. Funkcjonariusze mogą wymierzać karę w oparciu o dwie podstawy prawne. Czy można się przed nią uchronić?

Mandat w czasie koronawirusa

Mandat czeka na każdego, kto nie przestrzega nakazu noszenia maseczki wszędzie tam, gdzie nie można zachować bezpiecznego dystansu (np. w kolejce przed sklepem, w tłumie ludzi). Na karę naraża się również obywatel, który nie zasłania nosa i ust w konkretnych miejscach - w środkach komunikacji miejskiej czy w sklepach. Od 10 października wchodzą w życie nowe przepisy, które zwalniają z obowiązku noszenia maseczki tylko tych obywateli, którzy posiadają stosowne zaświadczenie lekarskie. To jeden z głównych punktów nowej rządowej strategii "zero tolerancji", która jest podyktowana pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Polsce.

Jak wysoki mandat grozi za niesubordynację? Policja jest uprawniona do wymierzenia kary rzędu 500 zł. Portal gazeta.pl podaje, że od początku pandemii funkcjonariusze przyznali 19 tys. mandatów, a pouczyli 161 tys. osób. Mimo apelu Unii Metropolii Polskich w dalszym ciągu nie doprecyzowano przepisów, które jasno wskazywałyby, że mandaty może nakładać także straż miejska. Rzeczpospolita podaje, że większość sądów uchyla tego typu kary.

Nie każdy ma możliwość podjęcia pracy. Wyjaśniamy jak uzyskać rentę i pieniądze z tytułu niezdolności do pracyNie każdy ma możliwość podjęcia pracy. Wyjaśniamy jak uzyskać rentę i pieniądze z tytułu niezdolności do pracyCzytaj dalej

Na jakiej podstawie funkcjonariusze nakładają mandat?

Podstawa prawna, na mocy której służby przyznają mandat, składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest rozporządzenie Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 r. W art. 24 dokumentu czytamy, że "do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego [...] ust i nosa". Drugi element stanowi kodeks wykroczeń. Na mocy art. 54 na mandat naraża się każdy, kto "wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych".

Jednak na wadliwość nowych koronawirusowych przepisów zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W jego ocenie nakaz zakrywania nosa i ust wydano z naruszeniem zasad tworzenia prawa - zgodnie z konstytucją takie zasady powinna wprowadzać ustawa, a nie rozporządzenie. RPO, który zwrócił się do rządu o naprawienie tego błędu, niejednokrotnie podkreślał, że w żaden sposób nie kwestionuje skuteczności stosowania maseczek, a jedynie przedstawia prawny punkt widzenia zakazu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, chodzi o specjalne obostrzenia na Wszystkich Świętych. Polacy powinni się przygotować?
2. Zmiana jest bardzo niepozorna. Pojawia się w naszym ciele, jeśli przeszliśmy zakażenie wirusem bezobjawowo
3. Najpierw dostali od rządu pieniądze, teraz zapłacą od tego podatek. Niemiła niespodzianka od fiskusa

Nie tylko mandat, ale i kara administracyjna

W myśl przepisów inspektorzy sanitarni nie mogą wystawiać mandatów za brak maseczki. W ich kompetencji leży jednak wymierzanie kary za inne wykroczenia związane z pandemią. Służby są uprawnione do nakładania dotkliwej kary administracyjnej, która waha się między 5 tys. a 30 tys. zł. Sanepid jest najbardziej wyczulony na punkcie łamania zasad kwarantanny i to za to przewinienie najczęściej karze obywateli.

Czy od mandatu lub kary administracyjnej można się odwołać? Prawo dopuszcza w tej kwestii dwie możliwości. W przypadku mandatu za brak maseczki można odwołać się do sądu. Po przedłożeniu wniosku organy sądowe decydują o podtrzymaniu bądź umorzeniu mandatu. Instytucja odwołania przysługuje również w przypadku kary administracyjnej, ale obywatel musi najpierw opłacić grzywnę w terminie siedmiu dni od momentu jej nałożenia. Od chwili wybuchu pandemii sanepid wymierzył 22 tys. kar. Jednak według wyliczeń portalu gazeta.pl do sądów trafiło niewiele wniosków odwoławczych, spośród których siedem oddalono, a jeden podtrzymano.

39 tys. złotych zadłużenia na każdego Polaka już w 2021 roku. Resort finansów podał niepokojące dane39 tys. złotych zadłużenia na każdego Polaka już w 2021 roku. Resort finansów podał niepokojące daneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prowadząca "Dzień dobry TVN" pod ostrzałem. Internauci i widzowie nie wytrzymali, polała się fala krytyki
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. Czerwone i żółte strefy w Polsce. W ciągu kilku dni życie tutaj mocno się zmieni
  4. Rząd wprowadza nowe obostrzenia i politykę zero tolerancji. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem
  5. Popularna sieciówka wprowadza sygnalizację świetlną. Chce tak zwiększyć dystans
  6. Wjechał luksusowym Porsche w przyczepę. Pozwał rolnika, nie miał za grosz litości
Czerwone i żółte strefy w Polsce. W ciągu kilku dni życie tutaj mocno się zmieniCzerwone i żółte strefy w Polsce. W ciągu kilku dni życie tutaj mocno się zmieniCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News