mandat
ot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 20.02.2019. n/z Zainstalowane ograniczniki parkingowe, ktore maja za zadanie blokowac parkujacy samochod przed dojezdzaniem do samego kraweznika - aby nie zmniejszac przejscia pieszym po chodniku.
Autor Komunikaty prasowe - 4 Lutego 2020

Dostaniesz mandat, jeśli za dużo zapłacisz. Pułapka, w którą wpada wielu kierowców

Mandat w kwocie 150 zł będziemy musieli zapłacić, jeśli w strefie płatnego parkowania uiścimy wyższą opłatę, niż wynosi bazowa stawka w danej podstrefie - podaje Gazeta Krakowska. To rozwiązanie w Krakowie budzi śmiech w całym kraju. Radni Kraków dla Mieszkańców chcieli to zmienić i przygotowali projekt uchwały w tej sprawie, otrzymał on jednak negatywną opinię magistrackich prawników, według których taka inicjatywa może wyjść wyłącznie od prezydenta.

Mandat zapłacisz, jeśli uiścisz wyższą opłatę

W Krakowie zapłacimy mandat, jeśli uiścimy wyższą opłatę w strefie płatnego parkowania, niż wynosi stawka bazowa w danej podstrefie. Brzmi absurdalni, jednak to prawda. Jak wynika z ubiegłorocznych zmian w strefie płatnego parkowania, Kraków został podzielony na trzy podstrefy: A (6 zł za godzinę parkowania), B (5 zł) i C (4 zł).

“Jeśli jednak kierowca - np. za pomocą aplikacji w telefonie - wybierze i opłaci postój w strefie A (najdroższej), a zaparkuje w innej strefie np. C (tańszej) to... przy kontroli zostanie ukarany opłatą dodatkową - 150 zł” - podaje Gazeta Krakowska.

Zaoszczędź nawet 1520 złotych przy rozliczaniu PIT. Ulga, z której może skorzystać każdyZaoszczędź nawet 1520 złotych przy rozliczaniu PIT. Ulga, z której może skorzystać każdyCzytaj dalej

Wielu kierowców wpada w “pułapkę”

Wielu kierowców myli się w ten sposób. Zmiany w SPP zostały wprowadzone w połowie grudnia i już wówczas około 200 kierowców złożyło reklamację. Niedorzeczność tych przepisów Gazeta Krakowska zauważyła jeszcze zanim weszły one w życie. W końcu nadszedł czas, żeby urzędnicy zrobili coś w tej sprawie.

- Mieliśmy spotkanie z władzami Zarządu Transportu Publicznego (jednostka odpowiedzialna za projekt uchwały w sprawie SPP) i zasugerowaliśmy, że jednak faktycznie powinno się wprowadzić zmiany w uchwale, tak by w przypadku wniesienia opłaty wyższej niż wymagana kierowcy nie groziła kara, czyli tzw. opłata dodatkowa - informuje Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa, jednostki odpowiadającej za SPP, jak cytuje Gazeta Krakowska.

Urząd mówi “nie”

Radni klubu Kraków dla Mieszkańców przygotowali projekt uchwały, która skorygowałaby błędy zeszłorocznej uchwały. Można go zawrzeć w jednym fundamentalnym zdaniu: "Wniesienie opłaty w innej podstrefie, w wysokości wyższej za godzinę postoju, niż jest to wymagane w danej podstrefie, w szczególności wniesienie opłaty w podstrefie A przy postoju w podstrefie B lub C, oznacza wniesienie opłaty w podstrefie postoju o niższej opłacie".

Magistraccy prawnicy zapoznali się już z projektem i nie są mu przychylni, gdyż według nich zmiany może wprowadzać jedynie prezydent. Teraz radni muszą zadecydować.

- Jeśli prawnicy magistratu mają wątpliwości, czy radni mogą zmienić zapisy uchwały o obszarze płatnego parkowania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby urząd złożył identyczny projekt uchwały. Dla nas najważniejsze jest, aby zlikwidować absurd, że mieszkańcy płacą karę, jeśli wnieśli wyższą opłatę, niż powinni - mówi radny Łukasz Maślona, cytowany przez Gazetę Krakowską.

Plebiscyt Plebiscyt "Mistrzowie parkowania". Straż miejska zachęca do głosowania na najgorzej zaparkowane auto [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tadeusz Rydzyk jest niewierzący? Padły przypuszczenia, które doprowadzą go do szału
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Emerytce nie starczało pieniędzy na życie. Od polityka dostała radę, która woła o pomstę do nieba
Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News