mandat
Flickr/Karolina Kabat
Autor Paulina Musianek - 2 Stycznia 2020

Od wczoraj zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną rzecz więcej, grozi nawet 3 tys. zł kary

Mandat będzie można otrzymać w przypadku braku zgłoszenia wymiany licznika w aucie. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia. Od wczoraj stan drogomierzy będzie wpisywany do Centralnej Ewidencji Pojazdów nie tylko podczas wizyty na stacji kontroli pojazdów, ale również podczas kontroli drogowych.

Mandat za brak zgłoszenia wymiany licznika w aucie

Mandat w wysokości nawet 3 tysięcy złotych grozić będzie osobie, która wymieni licznik w aucie i nie zgłosi się do stacji kontroli pojazdów. Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 stycznia właściciel pojazdu będzie miał 14 dni od momentu wymiany licznika, aby udać się do SKP, gdzie diagnosta spisze stan starego licznika oraz nowo zamontowanego i zamieści te informacje w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Usługa ta kosztować go będzie 51 zł (wraz z wynoszącą 1 zł opłatą ewidencyjną).

Nowe regulacje te mają zapobiec oszustwom polegającym na zaniżaniu liczby przejechanych kilometrów przez nieuczciwych handlarzy.

Co więcej zmiana ustawy – Prawo o ruchu drogowym nakłada nowe obowiązki nie tylko na właścicieli pojazdów czy pracowników stacji kontroli pojazdów, ale również funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za kontrolę ruchu drogowego.

Nawet 4 tys. zł miesięcznie do emerytury. Trzeba tylko spełnić jeden warunekNawet 4 tys. zł miesięcznie do emerytury. Trzeba tylko spełnić jeden warunekCzytaj dalej

Drogówka sprawdzi twój licznik

“Od 1 stycznia kierujący są obowiązani do umożliwienia odczytania wskazań licznika – przez policję, Inspekcję Transportu Drogowego, Straż Graniczną, Służbę Celno-Skarbową i Żandarmerię Wojskową – podczas kontroli drogowej”, czytamy w Gazecie Prawnej.

Stan licznika naszego auta może zostać sprawdzony przez funkcjonariuszy policji podczas kontroli drogowej, jednak nawet wtedy gdy nie dokonują kontroli stanu technicznego pojazdu. Ponadto mogą sprawdzić licznik auta holowanych, jak również podróżującego na lawecie. Nie jest to jednak obowiązek, lecz uprawnienie funkcjonariuszy. Spisany przez drogówkę stan licznika trafi do Centralnej Ewidencji pojazdów i kierowców, gdzie łatwo już będzie porównać kolejne odczyty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maryla Rodowicz dała jednoznaczny sygnał na Sylwestrze Marzeń. Kurskiemu się nie spodoba
  2. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News