Mandat w przyszłym roku może być nawet trzykrotnie wyższy
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 1 Grudnia 2019

Nawet 2 tysiące wydasz na mandat. Karę powiążą z pensją

Mandat będzie zależny od wynagrodzenia, jakie pobiera kierowca. Oprócz tego zmieni się taryfikator kar za nieprzepisową jazdę. Co więcej, w niektórych sytuacjach kierowca może stracić nawet samochód.

Mandat zależny od pensji

Mandat będzie nie tylko wyższy, ale także zależny od pensji kierowcy. Rząd uważa, że obecne kwoty mandatów są nieproporcjonalne do dzisiejszych zarobków w Polsce. Pensje Polaków cały czas rosną, a wysokość kar pozostaje na tym samym poziomie. W Polsce mandaty są jednymi z najniższych w Europie, a najwyższa kara za złamanie przepisów drogowych, jaką można dostać to 500 zł. Taryfikator mandatów nie był zmieniany już od 16 lat. Jak podaje superbiz.se.pl, kiedy powstał obowiązujący taryfikator, to mandat w wysokości 500 zł stanowił 25 proc. średniej krajowej. Dziś jest to zaledwie 10 proc.

Zapłacisz znacznie więcej

O nowych rozwiązaniach poinformowała “Rzeczpospolita”. Premier Mateusz Morawiecki już podczas swojego exposé ogłosił, że chce podwyższenia kar. Teraz okazuje się, że wysokość kar ma być zależna od dochodów sprawcy, co oznacza, że bogaci będą płacić wyższe mandaty, a ci mniej zamożni niższe. Za poważne wykroczenia będzie można nawet stracić samochód, m.in za spowodowanie wypadku po pijanemu.

Zakaz podwożenia dzieci do szkoły coraz bliżej. Przymiarki do jego wprowadzenia już trwająZakaz podwożenia dzieci do szkoły coraz bliżej. Przymiarki do jego wprowadzenia już trwająCzytaj dalej

“Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że wyższe kary będą obowiązywać za najbardziej niebezpieczne wykroczenia, takie jak przekroczenie dozwolonej prędkości, wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle czy wyprzedzanie na przejściach dla pieszych.

Pora dorównać Europie

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to za największe przekroczenie dozwolonej prędkości (ponad 50 km/h) kierowca będzie musiał zapłacić nawet do 2 tysięcy zł. Nowe przepisy mają zbliżyć Polskę do unijnych standardów.

W innych krajach Unii Europejskiej kary są znacznie wyższe. “Rzeczpospolita” podaje przykład Niemiec, gdzie za przekroczenie prędkości powyżej 71 km/h poza terenem zabudowanym trzeba zapłacić 600 euro i oddać prawo jazdy na trzy miesiące. Planowane przez rząd podwyżki kar nie będą obejmować mniejszych przewinień, takich jak złamanie zakazu wjazdu czy postoju. Oprócz uzależnienia mandatu od zarobków oraz podwyższenia kar prowadzących czeka jeszcze jedna nowość. Punkty karne nie będą kasowane, dopóki kierowca nie spłaci wszystkich mandatów.

500 plus i dodatkowe premie. 40 tys. pracowników jeszcze przed świętami otrzyma pieniądze500 plus i dodatkowe premie. 40 tys. pracowników jeszcze przed świętami otrzyma pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chomik gigant istnieje i żyje na Śląsku. Niewiarygodny wygląd, zagrożonego zwierzątka
  2. Nie żyje słynny sportowiec. Miał zaledwie 31 lat, okoliczności śmierci budzą przerażenie
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Najniższa emerytura będzie większa! Wiadomo, ile teraz wyniesie, seniorzy będą przecierać oczy ze zdumienia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News