Mandat od 2020 roku dotkliwy
flickr.com
Autor Komunikaty prasowe - 1 Stycznia 2020

Wyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatu

Mandat grozi za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC. “W 2020 roku właściciel samochodu osobowego bez tej polisy zapłaci maksymalnie 5200 złotych kary, wobec 4500 złotych w 2019 roku” - informuje w komunikacie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, cytowany przez “Rzeczpospolitą”.

Mandat za brak OC

Mandat grozi za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Samochody bez ważnej polisy komunikacyjnej OC nie mogą jeździć po polskich drogach, a jeśli do tego dochodzi, to jest to złamaniem prawa, jak zaznacza UFG.

Część zakupów w Biedronce za darmo. Wystarczy zrobić jedną rzeczCzęść zakupów w Biedronce za darmo. Wystarczy zrobić jedną rzeczCzytaj dalej

Wysokość kary ustalana jest na dany rok kalendarzowy

Na każdy rok kalendarzowy ustalana jest wysokość kary za brak OC, jest ona proporcjonalna do sumy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Maksymalną stawką dla samochodu osobowego jest dwu krotność płacy minimalnej. Z tego wynika, że w 2020 roku kara za brak OC wynosi 5200 zł. “Przy czym gdy przerwa w ciągłości ubezpieczenia wynosi tylko kilka dni sankcja jest niższa: jeżeli nie przekracza 3 dni, wynosi - 20 proc., a do 14 dni – 50 proc. pełnej stawki” - informuje “Rzeczpospolita”.

To jeszcze nie wszystko

Nie jest to jedyne obciążenie finansowe, które grozi właścicielom aut bez OC. W przypadku, gdy spowodują oni wypadek nie posiadając tego ubezpieczenia, muszą się liczyć z jeszcze większymi konsekwencjami finansowymi, jak podkreśla UFG. Tak samo właściciel samochodu, jak i sprawca wypadku, są zobowiązani do zwrotu UFG odszkodowania, które zostanie wypłacone przez fundusz na rzecz ofiar kolizji.

“UFG prowadzi łącznie ponad 16 tysięcy postępowań o zwrot wypłaconych odszkodowań. Średnia wartość takiej szkody przekracza 16,5 tysiąca złotych. Jednak rekordzista ma do zwrotu ponad 1,4 mln złotych” - podaje “Rzeczpospolita”.

Ceny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczyCeny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News