PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Banknoty i drobne monety w szklanym pojemniczku
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 29 Listopada 2020

1200 zł dostało już 60 tys. Polek. Niewielu wie, że mężczyźni też mogą dostać

Mama 4 plus to świadczenie nazywane emeryturą dla matek, jednakże niewiele osób wie, że przysługuje ono także mężczyznom. Po pieniądze ze świadczenia sięgnęło już ponad 57 tys. Polek. Co trzeba zrobić aby załapać się na program Mama 4 plus?

Mama 4 plus jako emerytura dla matek

Mama 4 plus to rządowy program nazywany rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. O pieniądze z tzw. emerytury dla matek ubiegać mogą się te kobiety, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci.

Pieniądze z Mama 4 plus przysługują także ojcom, jednakże w kilku określonych przypadkach. Na rządowej stronie napisano, że na Mama 4 plus może załapać się mężczyzna w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę, albo długotrwałego zaprzestania wychowywania przez nią dzieci.

Kaufland wprowadził nową usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonaleKaufland wprowadził nową usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

Co więcej, świadczenie przysługuje tylko tym osobom, które z uwagi na swoje rodzicielskie obowiązki nie mogły wcześniej podjąć pracy zarobkowej, a w danym momencie nie posiadają niezbędnych środków do życia. Jednakże to nie wszystko, bowiem, aby otrzymać pieniądze z mama 4 plus należy mieć ukończone 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn.

"Świadczenie uzupełniające może być przyznane osobom, które legitymują się jakimkolwiek okresem podlegania ubezpieczeniom społecznym lub nie były w ogóle ubezpieczone, okresami rolniczego ubezpieczenia społecznego KRUS lub okresami pracy w gospodarstwie rolnym, które są krótsze niż 25 lat i nie uprawniają do emerytury rolniczej" - napisano na rządowej stronie. Zatem jaka jest kwota świadczenia?

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzję
  2. Niewiarygodny list abp Gądeckiego. Miało być o adwencie, pisał o aborcji i Janie Pawle II
  3. Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany
Operator Nord Stream 2 wydał pilny komunikat. Przekonamy się już w grudniuOperator Nord Stream 2 wydał pilny komunikat. Przekonamy się już w grudniuCzytaj dalej

Mama 4 plus także dla ojców

Świadczenie Mama 4 plus jest nieskładkowe i finansowane z budżetu państwa. Istotne jest to, że jeśli osoba pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do tej kwoty.

Program Mama 4 plus wystartował 1 marca 2019 r. i wówczas kwota świadczenia wynosiła 1100 zł. W związku z tym, że jest przyznawane w kwocie najniższej emerytury, obecnie wynosi 1200 zł brutto, natomiast po nowym roku będzie to ok. 1250 zł brutto.

Po świadczenie zgłosiło się już ponad 57 tys. Polek, a rząd ma nadzieję, że owa liczba będzie stale rosła.

Program Mama 4 plus to jeden z elementów szeroko prowadzonej polityki społecznej Prawa i Sprawiedliwości. Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg powiedziała, że jest to przejaw "solidarności społecznej i troski o tych, którzy włożyli wiele trudu w wychowanie kolejnego pokolenia Polaków".

Powstała mapa dyskryminacji chrześcijaństwa. Pieniądze wyłożyło Ministerstwo SprawiedliwościPowstała mapa dyskryminacji chrześcijaństwa. Pieniądze wyłożyło Ministerstwo SprawiedliwościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
  2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  3. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
  4. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
  5. Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmo
  6. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
  7. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Abonament RTV będzie wyższy, ale nie wszyscy muszą go płacić. Mało kto wie, jak długa jest lista zwolnionych z obowiązkuAbonament RTV będzie wyższy, ale nie wszyscy muszą go płacić. Mało kto wie, jak długa jest lista zwolnionych z obowiązkuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News