
1200 złotych co miesiąc dla rodzica. Pieniądze bierze już prawie 60 tys. osób, warunków jest kilka
Mama 4 plus to rządowy program nazywany oficjalnie rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Jak się okazuje, Mama 4 plus cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków, jednakże aby je otrzymać należy spełnić kilka istotnych warunków.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są założenia programu Mama 4 plus
- Kto i w jakiej wysokości może otrzymać pieniądze
- Ile osób do tej pory uzyskało pieniądze
Mama 4 plus z ogromnym zainteresowaniem
Mama 4 plus to rządowy program mający zapewnić niezbędne środki dla życia dla tych osób, które urodziły lub wychowały co najmniej czworo dzieci nie mogły przez to podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały. Mama 4 plus dotyczy także osób żyjących obecnie na granicy ubóstwa.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest świadczeniem nieskładkowym, finansowanym z budżetu państwa. Droga do uzyskania pieniędzy w ramach Mama 4 plus nie jest wcale prosta, bowiem trzeba spełnić kilka podstawowych warunków.
"Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające będą mogły złożyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (w przypadku kobiet to 60 lat, w dla mężczyzn – 65 lat) i nie posiadają niezbędnych środków utrzymania" - napisano na rządowej stronie. Zatem nasuwa się pytanie, czy ojcowie także mogą ubiegać się o pieniądze?
Program Mama 4 plus obejmuje także ojców, ale w drodze dwóch wyjątków. Ojciec, który wychował co najmniej czwórkę dzieci może starać się o świadczenie, ale tylko w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę.
"Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty oraz 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury. W budżecie państwa na 2019 rok na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających zarezerwowano ponad 801 mln złotych" - podkreślał rząd. Ile faktycznie osób skorzystało?
Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
- Prawie nikt nie pamięta. Lider Bayer Full chciał zrobić polityczną karierę
- Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł
Mama 4 plus dla rodziców
- To przejaw solidarności społecznej i troski o tych, którzy włożyli wiele trudu w wychowanie kolejnego pokolenia Polaków - mówiła w lipcu minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg cytowana przez PAP. Szefowa resortu dodała, że Mama 4 plus idealnie wpisuje się w politykę prowadzą przez rząd w zakresie pomocy seniorom oraz podkreśliła, że cieszy się on ogromną popularnością.
Minister Maląg zaznaczyła, że program Mama 4 plus to ogromne wsparcie finansowe dla tych kobiet, które poświęciły życie po to, aby wychować swoje dzieci. Beneficjenci matczynej emerytury mogą liczyć na środki w postaci minimalnej emerytury, której nie zdołały sobie wypracować ze względu na życie rodzinne.
- Do końca czerwca br. przyznanych było już 57,5 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających. To, na co chciałabym zwrócić szczególną uwagę, to fakt, że zdecydowaną większość z puli przyznanej przez ZUS - prawie 36,3 tys. - stanowią świadczenia dopełniające. Oznacza to, że większość osób uprawnionych do świadczenia pracowała w przeszłości, ale z różnych przyczyn nie udało im się wypracować minimalnej emerytury - powiedziała Maląg.
Rok 2020 jeszcze się nie skończył, dlatego na pełne statystyki jeszcze trochę poczekamy. Mimo wszystko wyraźnie widać, że Mama 4 plus cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków.
Zobacz także w naszych serwisach:
- Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
- Ilu Polaków chce zaszczepić się przeciw Covid-19? Najnowsze badanie
- Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
- Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
- Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
- Dramat w rodzinie królewskiej. Elżbieta II w żałobie
- Narzeczona Szpilki zupełnie zupełnie nago. Pokazała coś strasznego (FOTO)
KONIECZNIE OBEJRZYJ:
