fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.08.2018. n/z Mama z dzieckiem na spacerze.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 5 Grudnia 2020

1200 złotych co miesiąc dla rodzica. Pieniądze bierze już prawie 60 tys. osób, warunków jest kilka

Mama 4 plus to rządowy program nazywany oficjalnie rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Jak się okazuje, Mama 4 plus cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków, jednakże aby je otrzymać należy spełnić kilka istotnych warunków.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są założenia programu Mama 4 plus
 • Kto i w jakiej wysokości może otrzymać pieniądze
 • Ile osób do tej pory uzyskało pieniądze

Mama 4 plus z ogromnym zainteresowaniem

Mama 4 plus to rządowy program mający zapewnić niezbędne środki dla życia dla tych osób, które urodziły lub wychowały co najmniej czworo dzieci nie mogły przez to podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały. Mama 4 plus dotyczy także osób żyjących obecnie na granicy ubóstwa.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest świadczeniem nieskładkowym, finansowanym z budżetu państwa. Droga do uzyskania pieniędzy w ramach Mama 4 plus nie jest wcale prosta, bowiem trzeba spełnić kilka podstawowych warunków.

"Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające będą mogły złożyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (w przypadku kobiet to 60 lat, w dla mężczyzn – 65 lat) i nie posiadają niezbędnych środków utrzymania" - napisano na rządowej stronie. Zatem nasuwa się pytanie, czy ojcowie także mogą ubiegać się o pieniądze?

Program Mama 4 plus obejmuje także ojców, ale w drodze dwóch wyjątków. Ojciec, który wychował co najmniej czwórkę dzieci może starać się o świadczenie, ale tylko w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę.

"Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty oraz 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury. W budżecie państwa na 2019 rok na wypłatę rodzicielskich świadczeń uzupełniających zarezerwowano ponad 801 mln złotych" - podkreślał rząd. Ile faktycznie osób skorzystało?

Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów sieci. Nie znajdziesz go już na półkachBiedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów sieci. Nie znajdziesz go już na półkachCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Prawie nikt nie pamięta. Lider Bayer Full chciał zrobić polityczną karierę
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Mama 4 plus dla rodziców

- To przejaw solidarności społecznej i troski o tych, którzy włożyli wiele trudu w wychowanie kolejnego pokolenia Polaków - mówiła w lipcu minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg cytowana przez PAP. Szefowa resortu dodała, że Mama 4 plus idealnie wpisuje się w politykę prowadzą przez rząd w zakresie pomocy seniorom oraz podkreśliła, że cieszy się on ogromną popularnością.

Minister Maląg zaznaczyła, że program Mama 4 plus to ogromne wsparcie finansowe dla tych kobiet, które poświęciły życie po to, aby wychować swoje dzieci. Beneficjenci matczynej emerytury mogą liczyć na środki w postaci minimalnej emerytury, której nie zdołały sobie wypracować ze względu na życie rodzinne.

- Do końca czerwca br. przyznanych było już 57,5 tys. rodzicielskich świadczeń uzupełniających. To, na co chciałabym zwrócić szczególną uwagę, to fakt, że zdecydowaną większość z puli przyznanej przez ZUS - prawie 36,3 tys. - stanowią świadczenia dopełniające. Oznacza to, że większość osób uprawnionych do świadczenia pracowała w przeszłości, ale z różnych przyczyn nie udało im się wypracować minimalnej emerytury - powiedziała Maląg.

Rok 2020 jeszcze się nie skończył, dlatego na pełne statystyki jeszcze trochę poczekamy. Mimo wszystko wyraźnie widać, że Mama 4 plus cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków.

Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawiać, przyszłość nie rysuje się w różowych barwachPolskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawiać, przyszłość nie rysuje się w różowych barwachCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Ilu Polaków chce zaszczepić się przeciw Covid-19? Najnowsze badanie
 3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
 4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
 5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
 6. Dramat w rodzinie królewskiej. Elżbieta II w żałobie
 7. Narzeczona Szpilki zupełnie zupełnie nago. Pokazała coś strasznego (FOTO)
Godziny dla seniorów nie są na żarty. Kara, jaką można zapłacić za ich nie przestrzeganie zwala z nógGodziny dla seniorów nie są na żarty. Kara, jaką można zapłacić za ich nie przestrzeganie zwala z nógCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News