pieniądze, ulga mały ZUS plus
biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki
Autor Komunikaty prasowe - 10 Lutego 2020

Aż 203 tys. Polaków zdążyło już zgłosić się po nową ulgę. 35 tys. z nich tylko w tym miesiącu

Mały ZUS plus jest to ulga, za sprawą której można płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Przeszło 203 tys. osób zgłosiło się w 2019 r. żeby skorzystać z tej ulgi. Jak podaje Bankier.pl, rzecznik ZUS Paweł Żebrowski poinformował PAP, że ponad 35 tys. przedsiębiorców zgłosiło się w lutym do małego ZUS plus.

Zmiany w małym ZUS plus

Od lutego bieżącego roku pojawiły się zmiany w małym ZUS plus dla przedsiębiorców. “Przed zmianami z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. zł” - podaje Bankier.pl. Z dniem 1.02.2020 kwota ta podniosła się do 120 tys. Szacuje się, że ze zmodernizowanej formuły programu skorzystać może 320 tys. przedsiębiorców.

Tak wielkiej podwyżki podatku od nieruchomości jeszcze nie było. Przygotuj się na spore wydatkiTak wielkiej podwyżki podatku od nieruchomości jeszcze nie było. Przygotuj się na spore wydatkiCzytaj dalej

Nie dla osób, które dopiero rozpoczęły działalność

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zaznaczyła, że do ulgi nie są uprawnione osoby, które dopiero rozpoczęły swoją działalność."One mogą skorzystać z innych możliwości. Najpierw 6-miesięczna ulga na start, a następnie dwa lata pasa startowego – preferencyjnych składek opłacanych od podstawy równej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Wszystkie te ulgi są dobrowolne" – wskazała prof. Uścińska, jak cytuje Bankier.pl.

Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

Dodała też, że od lutego zmienił się sposób odliczania składek w małym ZUS plus. "Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku" – wyjaśniła prezes ZUS.

Sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek nie uległ zmianie. “Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić między 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli w 2020 r. między 780 zł a 3136,20 zł)” - podaje Bankier.pl.

Musisz się zgłosić do 2 marca

Warto pamiętać, że w przypadku chęci skorzystania z małego ZUS, należy się zgłosić do 2 marca. Aby to zrobić, trzeba złożyć w ZUS stosowne dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla Małego ZUS: 05 90 albo 05 92). Co więcej, w marcu trzeba też złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty zawierające informację o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Żebrowski podkreślił, że inaczej wygląda sytuacja przedsiębiorców, którzy już od stycznia 2020 r. korzystają z małego ZUS według dotychczasowych zasad i chcą to robić nadal według nowych zasad.

"Oni nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty)" – wskazał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez głupi błąd nie będzie 13. emerytur? Zaskakujące doniesienia mediów
  2. Niezwykle rzadki przypadek. W ustach 25-latki zaczęły rosnąć włosy [FOTO]
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Świadczenia emerytalne w Niemczech i w Polsce. Olbrzymie różnice poziomu życia emerytówŚwiadczenia emerytalne w Niemczech i w Polsce. Olbrzymie różnice poziomu życia emerytówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News