fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 14.07.2019. n/z List z ZUSu i pieniadze leza na klawiaturze komptera.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Stycznia 2020

320 tys. Polaków czas ma do piątku. Potem mogą ich czekać niemiłe konsekwencje

Mały ZUS. Ponad 300 tys. przedsiębiorców musi uważać, jaki podaje dochód. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie dokładnie sprawdzał, czy go dobrze wyliczyli - informuje “Rzeczpospolita”.

Mały ZUS od 1 lutego

Dziennik przypomina, że już od 1 lutego 2020 roku mali przedsiębiorcy, których przychody nie są większe niż 120 tys. zł rocznie, będą mogli się ubiegać o niższe składki liczone od ich dochodu z ubiegłego roku. Im mniejszy dochód, tym niższe będą składki odprowadzane do ZUS.

Przepadły pieniądze na 500 plus. Wypłaty świadczenia zagrożonePrzepadły pieniądze na 500 plus. Wypłaty świadczenia zagrożoneCzytaj dalej

„Przedsiębiorcy muszą jednak uważać na kwoty podawane do rozliczeń. Profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zapowiada bowiem, że kontrolerzy szczegółowo sprawdzą, czy podane kwoty odpowiadają rzeczywistości. Zakład współpracuje z Ministerstwem Finansów" - czytamy w „Rz”.

Będą kontrole

Gazeta pisze, że osoby, które rozliczały się według skali podatkowej albo liniowo (ze stawką 19 proc.), podadzą do tych wyliczeń wysokość dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Najbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiNajbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiCzytaj dalej

„Oznacza to, że dochód będzie można obliczyć poprzez pomniejszenie przychodu o koszty jego uzyskania. Bez potrącania strat z poprzednich lat czy ulg. Wydawałoby się więc, że wystarczy, jeśli przedsiębiorcy przyspieszą swoje rozliczenie podatkowe za 2019 r. i do rozliczeń z ZUS wskażą wynikającą z nich kwotę dochodu" - pisze “Rz”.

Mały ZUS zawiera pułapkę

Gazeta ostrzega, że w nowych przepisach kryje się potencjalna pułapka, w którą mogą wpaść nieświadomi mikroprzedsiębiorcy. - Dochód z rozliczenia podatkowego może być mylący dla tych przedsiębiorców. Nowe przepisy wyraźnie mówią bowiem, że prowadzący działalność, który w zeszłym roku wliczył składki na ubezpieczenia w koszty prowadzonej działalności, musi je teraz doliczyć do dochodu - tłumaczy na łamach “Rz” Michał Kowalski, doradca podatkowy z KNDP.

A w ten sposób rozlicza się większość osób prowadzących działalność gospodarczą. Najlepiej więc, gdyby poprosili księgową o pomoc w prawidłowym wyliczeniu dochodu za 2019 r., aby nie musieli później dopłacać składek - dodaje Kowalski.

Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

Przejmować się tym nie muszą przedsiębiorcy, którzy rozliczają się formie karty podatkowej, ani osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonalnych - nie muszą oni potrącać z przychodu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

“Rzeczpospolita” pisze, że problem z poprawnym podaniem dochodu za 2019 rok może mieć jednak większość z 320 tys. mikrobiznesmenów, którym przysługuje ulga. Wynika to z tego, że inna kwota będzie wynikała z ich rozliczenia podatkowego, a inna będzie brana do wyliczenia składek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jolanta Kwaśniewska i jej mąż zalani wyrazami wsparcia. Po ujawnieniu faktów z reportażu TVN, wszyscy mówią o byłej parze prezydenckiej
  2. Wirus z Wuhan cały czas się rozprzestrzenia. Naukowcy wymyślili sposób, żeby go powstrzymać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Po 500 plus czas na 500 minus. Multum Polaków straci swoje pieniądze
Jeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćJeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News