
Popularna sieciówka wycofuje aż dwa produkty. Zawierają zakazany składnik, trzymaj się z daleka
Makro Cash and Carry Polska SA wycofało ze sprzedaży dwa produkty spożywcze. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował, że wykryto w nich etylen. Używanie substancji w żywności jest zakazane przez Unię Europejską.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Które produkty zostały wycofane przez Makro
- Co możesz zrobić, jeśli kupiłeś wycofany produkt
- Dlaczego etylen w żywności jest szkodliwy
Makro wycofuje dwa produkty ze sprzedaży. Są skażone zakazaną substancją
Makro, niemiecka sieć samoobsługowych hurtowni dla przedsiębiorców, wycofuje ze sprzedaży po jednej partii dwóch swoich produktów. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny w sezamie i przyprawie meksykańskiej wykryto tlenek etylenu.
Inspektorat Sanitarny zaznacza, że proces wycofywania towaru rozpoczęto od razu po informacji dostawcy o problemach ze składem produktu. Powiadomienia trafiły już do hal Makro na terenie kraju, a także do klientów, którzy zakupili niżej wymienione produkty.
Partie wycofane przez sieć to: Makro Chef Sezam jasny 900g, numer partii L367099, data ważności 08.04.2023, a także Makro Chef Przyprawa do Kuchni Meksykańskiej 165g, o numerze partii L369533 i dacie trwałości 08.06.2023.
Proces wycofywania towaru ze sprzedaży jest monitorowany przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Komunikat o wykryciu tlenku etylenu zamieszczono nie tylko na stronie GIS, ale także na Twitterze, aby dotrzeć do jak największej ilości odbiorców.
Jeśli zrobiliśmy w ostatnim czasie zakupy w Makro, lepiej sprawdzić, czy nie znalazły się wśród nich wycofane produkty. W przypadku nabycia kwestionowanego towaru, mamy pełne prawo do otrzymania zwrotu.
Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Dziś ostateczny termin na 300 zł
- Niewiarygodny list abp Gądeckiego. Miało być o adwencie, pisał o aborcji i Janie Pawle II
- Emerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek
Tlenek etylenu to kancerogenna pozostałość po pestycydach
Tlenek etylenu jest szkodliwą dla zdrowia substancją, której stosowanie w żywności na terenie Unii Europejskiej jest zabronione. Zakaz funkcjonuje za sprawą unijnej dyrektywy 2004/61/WE.
- Na mocy dyrektywy Rady 79/117/EWG, ostatnio zmienionej rozporządzeniem Rady (WE) nr 2003/807, zakazane jest w UE wprowadzanie do obrotu oraz stosowanie następujących substancji czynnych: tlenek rtęciowy, chlorek rtęci (kalomel), inne nieorganiczne związki rtęci, związki alkilortęciowe, alkoksyalkilowe i arylowe związki rtęci, aldryna, chlordan, dieldryna, HCH, heksachlorobenzen, kamfechlor (toksafen), tlenek etylenu, nitrofen, 1,2-dibromoetan i 1,2-dichloroetan, dinoseb, binapakryl - można przeczytać w przepisach Unii Europejskiej.
Substancja zaliczana jest do rakotwórczych. Długotrwałe narażenie na jej działanie może powodować białaczkę, nowotwory tkanek limfatycznych lub piersi. Obecność tlenku etylenu w żywności często wynika z pozostałości pestycydów wykorzystywanych do chronienia upraw przed szkodnikami.
Tlenek etylenu jest wykorzystywany również przy sterylizacji sprzętu medycznego. Dlatego tak często narażeni na jego działanie są pracownicy służby zdrowia i pochodnych zawodów. Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP), ok. 46 900 pracowników w UE jest narażonych na kontakt z etylenem.
Objawy długotrwałego wystawienia na działanie tlenku etylenu to ból gardła, nieostre widzenie, zawroty głowy, nudności, wymioty czy drgawki. Oprócz tego w dłuższej perspektywie mogą pojawić się takie skutki jak zwyrodnienie jąder, czy zmniejszenie liczebności plemników w nasieniu. Ponadto wśród narażonych kobiet stwierdzono większą częstotliwość poronień.
Zobacz także w naszych serwisach:
- Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
- Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
- Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
- Od dzisiaj zmiany w prawie. Maseczki już nie zdejmiesz
- Kłopoty dla kierowców. Za lenistwo 500 zł mandatu
- Rząd dobija dodatkowym podatkiem. Nie wywiną się od zapłaty
- Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
- Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
KONIECZNIE OBEJRZYJ:
