Łuna nad Wrocławiem dziwi turystów
biznesinfo
Autor Konrad Karpiuk - 19 Listopada 2020

Przyjedziesz do Wrocławia i pomyślisz, że to Marsjanie. Mieszkańcy mają dość, a władze rozkładają ręce

Łuna nad Wrocławiem wygląda dosyć efektownie, ale zaczyna już denerwować mieszkańców. Pochodzi ona z jednej z lokalnych fabryk. Miasto póki co rozkłada ręce.

Łuna nad Wrocławiem straszy mieszkańców

Łuna nad Wrocławiem unosi się znad Siechnic, widać ją z odległości kilkunastu kilometrów. Jej widok to efekt gigantycznych szklarni z pomidorami, które są podświetlane w nocy. Co gorsze, obecnie miasto nie może nic z tym zrobić, mimo wielu skarg.

Najgorzej mają mieszkańcy, którzy mieszkają w pobliżu szklarni. Jak pisze money.pl, ci wręcz "nie odróżniają dnia od nocy" przez setki żarówek oświetlających uprawy. Z kolei wrocławska "Gazeta Wyborcza" zauważa, że blask jest tak silny, jak ze 100-tysięcznej Legnicy.

Szybko łuna nad Wrocławiem stała się internetowym memem, viralem i atrakcją turystyczną. Złośliwi nazywają ją "zorzą polarną". Mieszkańcy nie są jednak zadowoleni, szczególnie że jak zwraca uwagę money.pl, takie natężenie sztucznego światła jest szkodliwe dla ludzi i zwierząt.

Konsekwentne zdrowotne potrafią być naprawdę poważne. Według badań oświetlenie w nocy może prowadzić do raka piersi u kobiet i prostaty u mężczyzn. Jasne noce doprowadzają do rozregulowania organizmu, spowolnienia metabolizmu i uszkodzenia układu odpornościowego, w efekcie słabiej śpimy. Zagrożone są również zwierzęta domowe, bo dzikie zwyczajnie opuszczą okolicę.

Zjawisko silnej emisji światła nazywa się "zanieczyszczeniem światłem". Jak jednak wskazuje money.pl to dosyć niedawno odkryty termin, to też brakuje ogólnych jeszcze badań, a w szczególności dotyczącej łuny nad Wrocławiem. Z racji, że to dosyć świeży termin, brakuje też przepisów, które go regulują, to też władze mają ograniczone pole do działania.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
 2. Anita Werner nie powstrzymała swojego rozmówcy na czas. Na dziennikarkę spadły gromy
 3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Na rozwiązanie problemu łuny nad Wrocławiem brakuje przepisów

Z drugiej strony wrocławska "GW" zauważa, że kwestia zanieczyszczenia światłem jest regulowana w prawie budowlanym, ale w tym przykładzie trudno je zastosować. Dotyczą one bowiem reklam umieszczanych na budynkach, które zgodnie z przepisami mają "nie być uciążliwe dla użytkowników budynku, ani dla przechodniów i kierowców". W tym wypadku nie mamy jednak do czynienia z reklamą.

Związane ręce ma choćby Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przez brak kompetencji. W sprawie łuny nad Wrocławiem interweniował także burmistrz Siechnic, zwracając się do starosty powiatu o przeprowadzenie przeglądu ekologicznego w Przedsiębiorstwie Produkcji Ogrodniczej Siechnice.

Firma twierdzi, że działa zgodnie z prawem i jak zapewnia, zlecono certyfikowanej firmie pomiar emisji światła i nie przekracza ona norm. Ponadto przedsiębiorstwo złożyło odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu. Przedsiębiorstwu Produkcji Ogrodniczej Siechnice przyznano rację, twierdząc, że nie ma podstaw do przeprowadzenia przeglądu ekologicznego.

Walkę w sprawie łuny nad Wrocławiem podjęła posłanka Zielonych, Małgorzata Tracz. Złożyła ona interpelację do Ministerstwa Klimatu o przeprowadzenie kontroli. Niestety, dowiedziała się, że resort nie prowadzi badań w zakresie emisji światła, więc nie ma przepisów, w oparciu których można przeprowadzić kontrole.

- Wychodzi na to, że nikt nie jest odpowiedzialny, a problem nie istnieje. Wskazuje na to choćby kuriozalna odpowiedź z Ministerstwa Klimatu [...] W innych państwach zaśmiecanie światłem traktuje się poważnie, a u nas udaje, że takie zjawisko nie istnieje [...] Będziemy podnosić tę kwestię również na komisjach sejmowych - mówiła Tracz, zapowiadając, że broni nie złoży.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  4. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  5. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  6. Anna Lewandowska ofiarą hejtu. Wszystko przez nagranie, pojawiły się słowa o "babie sprzedajającej spocony sweter"
  7. Lepsze niż chipsy i frytki razem wzięte. Doskonały przepis na chrupiące pieczone ziemniaki
W Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćW Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News