Lumpeks
wikimedia, MOs810
Autor Komunikaty prasowe - 18 Października 2019

Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach

Lumpeks - to słowo już od dawna nie wywołuje u ludzi negatywnych konotacji, kojarząc się z biedą i niedostatkiem. Przeciwnie, sklepy z używaną odzieżą cieszą się rosnącą popularnością, a zakupy w nich stają się symbolem podążania za eko trendami. Już niedługo kolejki z ulic przed second handami mogą przenieść się gdzie indziej. Odpowiadamy gdzie.

Lumpeks w sieciach handlowych

Lumpeks stał się symbolem filozofii zero-waste, wpisując się w wybory zwłaszcza młodych ludzi, będących pokoleniem bardziej świadomym w kwestii dbania o środowisko. Rynek odzieży używanej w Polsce sięga obecnie nawet 6 mld zł rocznie, według Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak pomysł na wdrożenie second handów do centrów handlowych wciąż wydaje się dość nowatorski. Wiele w tym temacie zależy od postaw wielkich sieci modowych.

H&M pionierem

H&M jest pierwszą wielką marką, która weszła na rynek odzieży używanej. Koncern niedawno zaczął testować sprzedaż ubrań z drugiej ręki w internecie, jednak jak na razie jedynie w Szwecji. Pozytywnie zakończone testy będą oznaczać tylko jedno - ekspansję sprzedaży używanej odzieży marki na inne rynki. “Pomysł H&M ma oczywiście drugie dno – sprzedaż używanej odzieży to jeden z elementów strategii mającej na celu poprawę wizerunku szwedzkiego koncernu, po kryzysie sprzed dwóch lat, gdy dziennikarze telewizji SVT pokazali, że w 2016 r. H&M w samej tylko Szwecji spaliła 19 ton ubrań” - podaje portal Buisnessinsider.pl.

Zainteresowanie second handami rośnie

Z badań ARC Rynku i Opinii oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu wynika, że jeszcze parę lat temu co trzeci Polak był zainteresowany ubraniami z drugiej ręki, natomiast obecnie już niemal połowa kraju oddaje się szaleństwu zakupów w lumpeksach. Z pewnością oprócz ekologicznych motywacji, ludzie skłonni są do takich wyborów ze względu na wszechobecną promocję w mediach kupowania w ciucholandach przez znanych ludzi, takich jak celebryci czy blogerki modowe. Według prognoz ekspertów rynek używanej odzieży w nadchodzących latach ma umocnić się jeszcze bardziej, a nawet wkroczyć do centrów handlowych. Tak może być zdaniem Anny Szmej, prezes Retail Institute:

Przy dość wysokich kosztach wejścia do galerii handlowych widzę to w formule sezonowych kiermaszów, targów, pop-upów, wyprzedaży garażowych (parkingowych). Moim zdaniem nie ma tu ograniczeń – dobrze dopasowana formuła mogłaby sprawdzić się zarówno w centrum typu premium jak i convenience – tłumaczy Anna Szmeja. Zwraca uwagę, że z roku na rok rośnie popularność outletów i konceptów wyprzedażowych (TK MAXX) czy dyskontowych (PEPCO).

Wszyscy mamy ją w kuchni. Naukowcy ostrzegają przed popularną przyprawąWszyscy mamy ją w kuchni. Naukowcy ostrzegają przed popularną przyprawąCzytaj dalej

Centra handlowe zdystansowane do opcji vintage

Same centra handlowe są zdystansowane do pomysłu wprowadzenia odzieży z drugiej ręki online. Sławomir Murawski, dyrektor łódzkiej Manufaktury odpowiada dlaczego:

“Zwróćmy uwagę, że second hand H&M-u jest testowany w formule online – rynek e-commerce rządzi się innymi prawami niż tradycyjny handel. Jednak jeśli H&M zdecyduje się na taką formułę stacjonarnie, to trzeba będzie z uwagą przyjrzeć się temu pomysłowi. Na dziś trudno wyobrazić sobie second handy w przestrzeni galerii handlowych, natomiast jeśli doświadczone marki, jak H&M uznają, że takie przestrzenie są opłacalne, wówczas właściciele centrów handlowych, jak pokazuje przykład Alexy i Zalando, będą otwarci na różne, nawet najbardziej szalone, pomysły – twierdzi Sławomir Murawski”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  3. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  4. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  5. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  6. Znaki Zodiaku najpiękniejszych ludzi. To te 3 znaki są w stanie rozkochać w sobie cały świat
  7. Biedronka dostanie gigantyczną karę? Wszystko przez ceny, w tle miliardy złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News