Łukasz Szumowski w Sejmie
Fot. Jakub Kaminski/East News. Warszawa, 06.04.2020. Epidemia koronawirusa. Specjalne 9. posiedzenie Sejmu IX kadencji. N/z: minister zdrowia Lukasz Szumowski N/z: minister zdrowia Lukasz Szumowski
Autor Przemysław Terlecki - 24 Kwietnia 2020

Szumowski o szczycie zachorowań. Długo jeszcze poczekamy

Łukasz Szumowski, minister zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego, wypowiedział się na temat szczytu zachorowań na koronawirusa w Polsce. Szef resortu przekonuje, że na ten musimy jeszcze kilka poczekać.

Łukasz Szumowski zabrał w piątek głos w sprawie szczytu pandemii koronawirusa w Polsce. Polityk wystąpił w Polsat News, gdzie mówił iż pandemia wciąż jest w tendencji wzrostowej, choć ma ona zdecydowanie mniejszą dynamikę, niż przewidywano.

Jak przekonuje Szumowski, szczyt zachorowań wcale nie przypada na głośne informacje płynące z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Pierwsze zakładało, że szczyt epidemii w Polsce przypadnie na koniec kwietnia. Kolejna zaś zakładała, że szczyt miał przypaść na pierwszą połowę kwietnia.

Rząd szuka oszczędności już wszędzie. Chce wypłacania niższych pensji w spółkach państwowychRząd szuka oszczędności już wszędzie. Chce wypłacania niższych pensji w spółkach państwowychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

W Polsat News Łukasz Szumowski wskazywał jednak, że na szczyt epidemii będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Jak długo? Zdaniem Szumowskiego, może to trwać nawet do jesieni. Szef resortu opiera się na "modelach epidemii renomowanych zespołów badawczych".

- Jest wiele modeli rozwoju epidemii w Polsce. Te, które dostaję z renomowanych zespołów badawczych, mówią, że szczyt zachorowań może nastąpić jesienią - powiedział Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski: szczyt epidemii we wrześniu

Szumowski wskazał konkretnie trzy miesiące - kolejno wrzesień, październik oraz listopad. Podkreślił jednak, że skuteczność takich prognoz zbliżona jest do tych dotyczących pogody. Nie ma więc wielkiej pewności, co do tego czy faktycznie tak będzie.

- Każda grupa badawcza, która taki model tworzy, przyjmuje inne założenia. Niestety to jest podobne do prognozowania pogody, czyli prognozowania przebiegu bardzo skomplikowanego procesu z małą ilością danych. I prognozy mówią o tym, że poprzez izolację przesuwamy szczyt zachorowań coraz dalej. Teraz coraz częściej mówi się o jesieni: wrześniu, październiku, listopadzie - zwrócił uwagę szef resortu.

Szumowski odpowiedział też na pytanie, dlaczego nie przeprowadza się w Polsce 80 tys. testów na koronawirusa dziennie, jak radzi poseł Porozumienia, Andrzej Sośnierz, który był prezesem NFZ. Zgodził się, że taki pułap powinien być faktycznie, jednak polskie możliwości to 25 tys. testów dziennie.

- W tej chwili możliwości naszych laboratoriów to jest ok. 25 tys. na dobę. (...) Apelujemy o maksymalną liczbę testów - mówił Łukasz Szumowski w Polsat News.

Marszałek Senatu wygłosi dziś orędzie. Ogłosi ważne informacje dla każdego PolakaMarszałek Senatu wygłosi dziś orędzie. Ogłosi ważne informacje dla każdego PolakaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media
Nasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdyNasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News