pieniądze dla emerytów, wyrównywanie nierówności
biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki
Autor Komunikaty prasowe - 8 Lutego 2020

Dobre informacje dla polskich emerytów. Eurostat ujawnił nowe dane

Luka emerytalna to różnica między średnim świadczeniem kobiet i mężczyzn po 65. roku życia. Według opublikowanych w piątek danych Eurostatu zmniejsza się ona w Polsce i rozbieżności w emeryturach są mniejsze niż średnia UE.

Luka emerytalna zmniejsza się

Luka emerytalna w Unii Europejskiej była spora w 2018 r., wszak kobiety powyżej 65 lat otrzymywały uposażenie o 30 proc. niższe niż mężczyźni. Różnica z czasem zmniejsza się i teraz jest o cztery punkty procentowe mniejsza.

Widzisz monetę w drzwiach swojego samochodu? Jesteś w dużym niebezpieczeństwieWidzisz monetę w drzwiach swojego samochodu? Jesteś w dużym niebezpieczeństwieCzytaj dalej

We wszystkich państwach członkowskich UE kobiety miały niższe emerytury niż mężczyźni. Największe odmienności były w Luksemburgu, gdzie różnica pomiędzy uposażeniem seniorów powyżej 65 lat wynosiła 43 proc. na niekorzyść kobiet. Zaraz po Luksemburgu były: Malta (42 proc.), Holandia (40 proc.), Austria (39 proc.), Cypr (38 proc.) i Niemcy (37 proc.).

Świadczenia, jakie możesz otrzymać na dzieci, to nie tylko 500 plus. Przypominamy także o innychŚwiadczenia, jakie możesz otrzymać na dzieci, to nie tylko 500 plus. Przypominamy także o innychCzytaj dalej

“Z kolei najmniejsze różnice w dochodach emerytalnych kobiet i mężczyzn występowały w Estonii (1 proc.), Danii (7 proc.), na Słowacji (8 proc.), w Czechach (13 proc.) i na Węgrzech (16 proc.). W przypadku Polski, która była na 9. miejscu w UE różnica wynosiła w 2018 r. 18,7 proc., w porównaniu z 23,6 proc. w 2010 r.” - podaje Bankier.pl.

Różnica w emeryturach ze względu na płeć

W większości państw członkowskich UE różnica w emeryturach ze względu na płeć uległa zmniejszeniu. Najbardziej zauważalnymi spadkami może się pochwalić Grecja (z 37 proc. w 2010 r. do 25 proc. w 2018 r., czyli minus 12 punktów procentowych). Kolejne pod tym względem są Dania (minus 11 pp.), Belgia i Słowenia (minus 10 pp.) oraz Francja (minus 9 pp.).

“Różnica w emeryturach ze względu na płeć wzrosła w siedmiu państwach unijnych od 2010 r. Najbardziej znacząco na Malcie (z 22 proc. w 2010 r. do 42 proc. w 2018 r., +20 pp.), a następnie na Łotwie (+9 pp.) i Chorwacji (+4 pp.); na Słowacji luka pozostała niezmieniona” - podaje Bankier.pl.

Wskaźnik zagrożenia ubóstwem emerytów wzrasta

W Unii Europejskiej jeden na siedmiu emerytów jest zagrożony ubóstwem, jak mówią dane Eurostatu. Dwa lata temu 15 proc. seniorów powyżej 65. roku życia znajdowało się poniżej tego poziomu. Zagrożenie ubóstwem emerytów rośnie stopniowo od 2013 r., wówczas było to poniżej 13 proc. Jest to przeciwnością luki emerytalnej ze względu na płeć.

“Polska również wpisuje się w ten trend - w 2018 r. zagrożonych ubóstwem było 15,4 proc. emerytów, podczas gdy w 2014 i 2015 r. było to 11,5 proc.” - podaje Bankier.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie pracuje Marta Kaczyńska? Wiemy na czym zarabia
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News