LPG
wikimedia, Kreuzschnabel
Autor Komunikaty prasowe - 31 Stycznia 2020

Bardzo dobre informacje dla użytkowników LPG. Wiele osób może być mocno zaskoczonych

Samochody na LPG są w naszym kraju są bardzo popularne, gdyż jazda na gaz jest tańsza. Jednak ma to też kilka minusów, na przykład częsty zakaz wjazdu do garaży podziemnych. “Nie wszyscy wiedzą jednak, że przepis zakazujący wjazdu do garaży podziemnych samochodów z instalacją LPG w kodeksie drogowym nie istnieje - podaje Autoblog.

LPG cięższy od powietrza

LPG waży więcej niż powietrze, może gromadzić się w zagłębieniach w podłodze. Przy odpowiednim stężaniu może nastąpić wybuch w połączeniu z iskrą. Jednak jest to tylko teoria, gdyż zbiorniki samochodowe stanowią jeden z najbardziej niezawodnych elementów instalacji LPG. Nie jest wszak łatwo znaleźć jakichkolwiek informacji o wybuchach, czy też pożarach spowodowanych przez samochody wyposażone w LPG w garażach podziemnych.

Użytkownicy diesli mogą być naprawdę źli. Będą poważnie przepłacać za ropęUżytkownicy diesli mogą być naprawdę źli. Będą poważnie przepłacać za ropęCzytaj dalej

“Wybuch jednak jest możliwy, a jedną z jego przyczyn może być niewystarczający wydatek przepływu na zaworze bezpieczeństwa w zestawieniu z tempem w jakim nagrzewa się zbiornik. Oczywiście muszą zajść wtedy dość ekstremalne okoliczności” - podaje Autoblog.

Przepisy o samochodach z instalacją LPG w garażach podziemnych

W Polsce nie ma w kodeksie drogowym zakazu wjazdu samochodów z LPG do garaży podziemnych oraz parkowania tam. Istnieje jednak warunek, że garaże te muszą posiadać stosowny rodzaj wentylacji.

MEN opublikowało listę najbardziej pożądanych zawodów w najbliższych latach. Profesje, które gwarantują pracęMEN opublikowało listę najbardziej pożądanych zawodów w najbliższych latach. Profesje, które gwarantują pracęCzytaj dalej

“Z przepisów wynika konstrukcja logiczna mówiąca, że gdy samochody zasilane gazem mogą wjeżdżać do podziemnego garażu to ma być w nim mechaniczna wentylacja z czujnikami. Ale właścicielom budynków łatwiej, czyli taniej, jest interpretować to w drugą stronę – nie mamy wentylacji, więc nie jest on przeznaczony dla samochodów z LPG. I stawiają znak” - informuje Autoblog.

Obowiązek informacji o zakazie wjazdu dla samochodów z LPG

Znak zakazu wjazdu samochodów z LPG nie jest oddolną inicjatywą właścicieli podziemnych garaży. Są oni zobligowani do tego zgodnie z § 4 ust. 2 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.6.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, który mówi:

“Właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków oraz placów składowych i wiat, z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych: umieszczają, przy wjazdach do garaży zamkniętych z podłogą znajdującą się poniżej poziomu terenu, czytelną informację o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu parkowania w tych garażach samochodów zasilanych gazem płynnym propan-butan, o których mowa w przepisach techniczno-budowlanych” - cytuje Autoblog.

Koronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiKoronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Bardzo zła wiadomość dla emerytów. Nie pomogą 13-tki, ani 500 plus dla seniorów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News