Hodowcy z Norwegii unikają już promowania ryb ze swoich hodowli?
fot. pxhere.com
Autor Komunikaty prasowe - 17 Lutego 2020

Uważaj w sklepie na słynną rybę. Producenci bezczelnie nabiją cię w butelkę

Łosoś norweski może w sklepie kryć się pod nazwą atlantycki, ale nie zmienia to tego, że to ten sam łosoś o jaskrawo pomarańczowej barwie mięsa, który również został wyhodowany w klatkach umieszczonych w norweskich fiordach — informuje portal wp.pl. 

Łosoś nie norweski a atlantycki

Łosoś atlantycki to być może próba ominięcia już nazbyt pejoratywnie kojarzącej się nazwy, jaką jest łosoś norweski lub też koniec z promowaniem łososia jako tego wyhodowanego w Norwegii. Publikacje w różnego rodzaju mediach mogły skłonić wielu konsumentów rezygnacji z zakupu łososiowego mięsa, szczególnie tego pochodzącego z hodowli. Jednak aby przekonać się, że łosoś został jednak wyprodukowany w Norwegii, wystarczy spojrzeć na miejsce produkcji, a tym jest właśnie najczęściej kraj fiordów — informuje portal wp.pl.

Ogromny wzrost rachunków domowych. Polska rodzina musi przygotować się na kolejne spore podwyżki opłatOgromny wzrost rachunków domowych. Polska rodzina musi przygotować się na kolejne spore podwyżki opłatCzytaj dalej

Cały zły wizerunek łososia norweskiego wiąże się z informacjami dotyczącymi tego jak wygląda jego hodowla. Łosoś przetrzymywany jest w klatkach do tego karmiony jest paszą z antybiotykami i barwnikami, a w jego mięsie znajdują się szkodliwe dioksyny i metale ciężkie. O następstwach związanych ze spożycia tym razem łososia z okolic Szkocji informował kilka lat temu brytyjski dziennik "Daily Mail". "Naukowcy opublikowali raport, w którym podano szokujące dane. Pochodzący ze szkockich hodowli łosoś jest tak zanieczyszczony toksycznymi chemikaliami, że nie powinno się jeść go częściej niż trzy razy do roku. Trujące substancje są rakotwórcze i powodują deformacje płodów. Środki, o których mowa, zawarte są w paszy, którą karmione są ryby" - pisał dziennik.

Już wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złJuż wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złCzytaj dalej

O następstwach spożywania łososia przez kobiety w ciąży, dzieci i nastolatków w okresie dojrzewania pisały także kilka lat temu norweskie media: "Udowodniono, że ten sam typ zanieczyszczeń, który obecny jest w mięsie łososia hodowlanego, ma negatywny wpływ na rozwój mózgu i przypisywany jest jako przyczyna autyzmu, ADHD i obniżonego IQ. Badanie przeprowadzone na próbie 8 tys. europejskich noworodków dowodzi, że kobiety, które miały w trakcie ciąży wysoki poziom wspomnianych toksyn w organizmie, rodziły dzieci o niższej wadze, co może odbić się na ich zdrowiu w przyszłości".

Natomiast rzecz oczywiście nie dotyczy wszystkich łososi.- Zawartość szkodliwych związków jest różna. Najmniej metali ciężkich i dioksyn stwierdza się u dzikich łososi pacyficznych poławianych w okolicach Alaski. Znacznie więcej toksyn kumuluje się u łososi atlantyckich – zarówno dzikich, odławianych w Bałtyku, jak i hodowlanych. W przypadku tych drugich bardzo dużo zależy od warunków panujących w hodowli – przypomina Klara Zglińska, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. I dodaje: - Jednak gdy karmione są paszami złej jakości, mogą zawierać mało cennych składników, a równocześnie bardzo dużo szkodliwych substancji – przypomina Klara Zglińska.

W zasadzie wszyscy dietetycy przypominają o tym, że ryby – w szczególności morskie – są bogatym źródłem cennych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 (szczególnie EPAi DHA).

Jednak wielu dietetyków nie zaleca jedzenia ryb kobietom w ciąży. A to w związku z tym, że ryby mogą zawierać różne szkodliwe związki. Dotyczy to przede wszystkim ryb złowionych w Bałtyku, takich jak tuńczyk i halibut oraz łososi hodowlanych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w ostrowskim kościele. Wierni zaczęli wychodzić, wezwano policję
  2. Wiele osób wciąż nie rozumie, czym jest depresja. "Kto pije słodką herbatę i kawę, nie ma nigdy depresji"
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Strzały w centrum handlowym, jest ofiara i ranny. Trwa policyjna obława, dramatyczne wieści ze świata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News