lokata
Stock free
Autor Komunikaty prasowe - 30 Grudnia 2019

Polacy chcą zyskać, ale tylko tracą. Lepiej nie trzymać pieniędzy w bankach

Lokaty oferowane przez działające w Polsce banki nie pozwalają na uzyskanie zwrotu z zainwestowanego kapitału m.in. z powodu rosnącej inflacji i jednoczesnej stabilizacji stóp procentowych - informuje bankier.pl.

Lokaty nie dają porządnie zarobić

Od marca 2015 roku stopy procentowe NBP pozostają na stałym poziomie, a w związku z tym paliwa do wzrostu oprocentowania lokat banowych było w ostatnich latach jak na lekarstwo Ostatni rok był jednak dla oszczędzających wyjątkowo niekorzystny. Jak informuje bankier.pl, od czerwca kończacego się roku lokaty krótkoterminowe "utrzymują trend spadkowy". Według stanu na listopad 2019 najwyższe oprocentowanie na standardowych lokatach wynosiło 1,7% (dla lokat miesięcznych) i 2% (dla kwartalnych). Jak wylicza bankier.pl, przed rokiem stosunkowo atrakcyjne oprocentowanie wynoszące 4% w skali roku było dostępne w pięciu bankach. Obecnie liczba na tyle szczodrych banków spadła do zaledwie dwóch. Jak widać, proponowane odsetki nie są zbyt atrakcyjne dla zwolenników bezpiecznego pomnażania kapitału.

Od 1 stycznia nowe, surowe przepisy dla kierowców. Już tworzą się kolejki tych, którzy chcą uniknąć karyOd 1 stycznia nowe, surowe przepisy dla kierowców. Już tworzą się kolejki tych, którzy chcą uniknąć karyCzytaj dalej

Wszystko przez inflację

Jak tłumaczy bankier.pl, nie bez winy jest tutaj sukcesywny wzrost inflacji, powodujący jednoczesny spadek wartości pieniądza. Inflacja CPI w ujęciu rok do roku za listopad 2018 roku wynosiła 1,26%, więc aby nie stracić, klient musiał 12 miesięcy wcześniej ulokować pieniądze na rocznej lokacie oprocentowanej na minimum 1,56% w skali roku (trzeba uwzglednić konieczność zapłacenia 19% podatku od zysków kapitałowych). Tymczasem średnie oprocentowanie depozytów wynosiło wówczas 1,52% w skali roku.

Inflacja CPI w litopadzie 2019 roku wyniosła natomiast 2,63%. Jak wylicza bankier.pl, aby nie stracić, klient musiał ulokować środki na lokacie o oprocentowaniu minimum 3,24% w skali roku, a w listopadzie 2018 roku najlepsza lokata roczna dawała 3% w skali roku. Średnie oprocentowanie lokat w tamtym okresie wynosiło 1,80%. rocznie. Rosnąca w obecnym tempie inflacja skutecznie pożera ewentualne zyski na jakie liczy posiadacz lokaty.

Póki stopy procentowe będą stabilne, oprocentowanie depozytów będzie mało atrakcyjne

Dopóki stopy procentowe NBP nie wzrosną, na wyższe oprocentowanie depozytów trudno liczyć. A wygląda na to, że Rada Polityki Pieniężnej wcale nie jest skora do podnoszenia poziomu stóp. Podczas ostatniej konferencji prasowej po grudniowym posiedzeniu Rady, prezes NBP, Adam Glapiński zapowiedział, że stopy procentowe prawdopodobnie nie ulegną zmianie aż do połowy 2022 roku.

Wraz z nowym rokiem liczne zmiany w podatkach. Na parę rzeczy musisz uważaćWraz z nowym rokiem liczne zmiany w podatkach. Na parę rzeczy musisz uważaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News