Lockdown w Irlandii Północnej
PAUL FAITH/AFP/East News
Autor Maria Glinka - 28 Listopada 2020

Na tydzień znieśli restrykcje. Teraz wprowadzają lockdown

Po tygodniu bez obostrzeń wraca lockdown w Irlandii Północnej. Nowe, dużo bardziej dotkliwe restrykcje mają obowiązywać przed dwa tygodnie. W tym czasie mieszkańcy będą mogli zakupić wyłącznie artykuły pierwszej potrzeby.

Lockdown, jakiego Irlandia Północna jeszcze nie widziała

Lockdown wkracza do codzienności mieszkańców Irlandii Północnej. Polsat News podaje, że po tygodniu przerwy od obostrzeń tamtejszy rząd zdecydował się na zaostrzoną formułę lockdownu. Tak dotkliwych ograniczeń w Irlandii Północnej jeszcze nie było.

Od piątku 27 listopada zamknięte pozostają wszystkie sklepy, które nie oferują zakupu produktów pierwszej potrzeby. Co więcej, podjęto decyzję o wstrzymaniu wykonywania wszelkich usług, które wymagają bliskiego kontaktu. Chcąc uniknąć eskalacji pandemii, zamknięto również świątynie, choć w dalszym ciągu można organizować śluby i pogrzeby.

Ponowny lockdown dotknie także wszystkie placówki kulturalne i miejsca rozrywki, łącznie z siłowniami i basenami. Punkty gastronomiczne mogą sprzedawać posiłki i napoje wyłącznie na wynos.

Ostry lockdown to przede wszystkim ograniczenie mobilności społecznej

Nowy lockdown w Irlandii Północnej bazuje na koncepcji maksymalnego ograniczenia kontaktów międzyludzkich. Dlatego też rząd wprowadził zalecenie pozostawania w domu, a podróże są dozwolone tylko w ostateczności. Dopuszcza się wizyty domowe, pod warunkiem że w jednym mieszkaniu przebywają co najwyżej dwie rodziny.

W przeciwieństwie do większości państw europejskich lockdown w Irlandii Północnej nie obejmuje szkół. Dzieci ze wszystkich roczników w dalszym ciągu uczą się w trybie stacjonarnym. Polsat News donosi, że według wstępnego planu lockdown ma zostać zniesiony w nocy z 10 na 11 grudnia.

Zamiast 880 mln aż 2 mld zł, przekop Mierzei Wiślanej ostro drożeje. Czy projekt jest naprawdę potrzebny?Zamiast 880 mln aż 2 mld zł, przekop Mierzei Wiślanej ostro drożeje. Czy projekt jest naprawdę potrzebny?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Ogromna pustka i żal, mąż Marty Kaczyńskiej pokazał smutne zdjęcia. O co chodzi?
 3. Ogromna pustka i żal, mąż Marty Kaczyńskiej pokazał smutne zdjęcia. O co chodzi?
 4. Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupy

Pierwsza strategia Irlandii Północnej to tylko częściowy sukces

Irlandia Północna była pierwszym krajem należącym do Zjednoczonego Królestwa, które zdecydowało się na wdrożenie obostrzeń w związku z drugą falą pandemii. Ograniczenia wdrożono na początku października.

Sytuacja epidemiczna w kraju nie wskazywała na konieczność lockdownu, dlatego też tamtejszy rząd zdecydował się na dość łagodne restrykcje. Zamknięto gastronomię, hotele i usługi bliskiego kontaktu. Na pierwszym etapie jesiennych ograniczeń sklepy pozostawały czynne.

W przeciwieństwie do obecnego lockdownu otwarte były świątynie. W październikowym katalogu obostrzeń nie znalazł się także zakaz spotkań międzyludzkich, choć ograniczono liczebność uczestników.

Wszystkie te obostrzenia obowiązywały przez cztery tygodnie. Później nastąpił tydzień przerwy od restrykcji. W tym czasie rząd podjął decyzję o wdrożeniu dotkliwej dwutygodniowej blokady.

W taktyce lockdownu północnoirlandzki rząd pokłada wielkie nadzieje. Obecna skala zachorowań wskazuje, że poprzednie restrykcje przyniosły zamierzony efekt. W ostatnich dniach tamtejsze służby rejestrują co najwyżej 500 nowych przypadków koronawirusa dziennie. Rządzący liczą, że ostry lockdown jeszcze bardziej zahamuje rozwój pandemii w kraju.

Zawiesił jedną tabliczkę pod znakiem drogowym. Teraz grozi grzywna nawet 3 tys. złZawiesił jedną tabliczkę pod znakiem drogowym. Teraz grozi grzywna nawet 3 tys. złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
 2. Samochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - Wideo
 3. Monstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmo
 4. Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć
 5. Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem
 6. Właśnie ujawniono ostatnie słowa Diego Maradony przed śmiercią. Brzmią porażająco, prawda wyszła dopiero teraz
 7. Szukasz deseru na Andrzejki? Polecamy doskonałe ciasto „Hrabina”
Od dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęOd dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News