Lockdown dotknie kolejną branżę
biznesinfo.pl
Autor Radosław Święcki - 18 Grudnia 2020

Nie tylko hotele i stoki, kolejna branża do zamknięcia. Lockdown ma być pełny i bezwzględny

Jak ogłosił wczoraj minister zdrowia tuż po świętach dojdzie do całkowitego zamknięcia hoteli, tak by uniemożliwić Polakom omijanie obostrzeń rzekomymi podróżami służbowymi. Całkowity lockdown dotknie jeszcze jedną branżę, gdzie do obchodzenia restrykcji również istniała pewna furtka.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Którą branżę obejmie niebawem lockdown,
  • W jaki sposób omijano dotychczasowe obostrzenia,
  • Kogo nie obejmą zakazy.

Kogo jeszcze obejmie lockdown?

Zawiedli się ci, którzy spodziewali się, że spadek nowych zakażeń koronawirusem i zbliżające się święta spowodują poluzowanie przywróconych w październiku i listopadzie obostrzeń. Przeciwny wariant sugerował blisko tydzień temu premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla RMF FM, podkreślając, że w związku ze spodziewaną trzecią falą pandemii niektóre europejskie kraje zastanawiają się na zaostrzeniem restrykcji. Kilka dni później lockdown na najbliższe tygodnie ogłosiły Holandia i Niemcy, a wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział narodową kwarantannę w terminie od 28 grudnia do 17 stycznia.

Co prawda, dziś politycy partii rządzącej zasugerowali, że użyte przez szefa resortu zdrowia określenie „narodowa kwarantanna” jest na wyrost, ale nie ulega wątpliwości, że nie tylko nie mamy luzowania obostrzeń, ale doszły kolejne. Wśród nich m.in. ponowne zamknięcie galerii handlowych, zamkniecie stoków narciarskich, a także zamknięcie hoteli, również na ruch służbowy.

Jak się bowiem okazało, wielu Polaków wykorzystuje właśnie tę furtkę, by móc skorzystać z gościnności obiektu noclegowego. W rzeczywistości jednak goście przyjeżdżają nie w ramach obowiązków służbowych, a na wypoczynek.

- Zamykamy hotele również na ruch służbowy. Te wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum, szczególnie w kontekście tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy to w internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii – wyjaśniał podczas wczorajszej konferencji minister zdrowia.

Wcale nie Biedronka, ani Lidl. Znamy wyniki najnowszego badania, oto najtańsza z sieciówekWcale nie Biedronka, ani Lidl. Znamy wyniki najnowszego badania, oto najtańsza z sieciówekCzytaj dalej

Wspomniane przez Adama Niedzielskiego wyjątki dotyczą hoteli pracowniczych, a także medyków skierowanych do walki z COVID-19, którzy zostali zakwaterowani w hotelach. Mamy zatem całkowity lockdown branży hotelarskiej, ale nie tylko. Pełne ograniczenia dotyczyć będą również siłowni, basenów, a także klubów fitness.

Skorzystają tylko zawodowi sportowcy

W rządowym rozporządzeniu zostanie wprowadzona zasada, że "w infrastrukturze sportowej" możliwy jest tylko "sport profesjonalny". Oznacza to, że przykładowo z siłowni między 28 grudnia a 17 stycznia będą mogli korzystać tylko zawodowi sportowcy.

Dotychczas siłownie i baseny były dostępne dla osób przygotowujących się do zawodów, co w praktyce powodowało, że ćwiczyć bądź pływać mógł każdy. Wystarczyło jedynie podpisać oświadczenie, że przygotowuje się do zawodów.

Przypomnijmy, że siłownie i baseny były również zamknięte podczas pierwszej fali pandemii. Nie można było skorzystać z ich usług od połowy marca, aż do początku czerwca, gdy nastąpił IV etap odmrażania gospodarki. Zarówno w tamtym czasie jak i teraz rządzący przekonywali, że siłownie należą do miejsc, gdzie o zakażenie koronawirusem jest najłatwiej.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 11 013 zakażeniach koronawirusem i śmierci 426 osób. Od początku pandemii na wirusa w Polsce zachorowało 1 182 864 osób, zaś liczba zgonów to 24 771.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Przeciek na koncie minister, Komisja nabrała wody w usta. Ujawniono prawdziwe ceny szczepionek
  2. Wiemy już, kiedy zostanie wypłacona czternastka. Minister niemal potwierdziła wypłaty
  3. Wielki polski bank przerwał milczenie. Wiadomo już skąd się wzięła potężna awaria

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News