Polacy krytykują przedłużający się lockdown, ale zamierzają się stosować do zasad
eastnews/Piotr Molecki
Autor Radosław Święcki - 4 Lutego 2021

Sondaż: Wydłużony lockdown krytykowany przez Polaków. Ale nawet przeciwnicy trochę są za

Ponad połowa Polaków krytykuje wydłużenie lockdownu do połowy lutego – pokazuje badanie UCE Research i SYNO Poland. Jednocześnie zbliżony odsetek rodaków deklaruje, że nie zamierza odwiedzać miejsc, które wbrew utrzymującym restrykcjom zdecydowały o wznowieniu działalności.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Obecne restrykcje mają utrzymać się do połowy lutego
  • Co na ten temat sądzą Polacy
  • Jak Polacy podchodzą do karania przedsiębiorców za wznownienie działalności wbrew lockdownowi

Polacy krytykują wydłużony lockdown

Mijający tydzień rozpoczął się od częściowego luzowania lockdownu. Po miesiącu przerwy ponownie otwarto sklepy w galeriach handlowych a po ponad trzech miesiącach funkcjonowania zniknęły budzące kontrowersje tzw. godziny dla seniorów.Z kolei dwa tygodnie temu do szkół wrócili uczniowie klas I-III. Pozostałe restrykcje, ograniczające działalność m.in. branży gastronomicznej, hotelowej czy fitness utrzymane są zostały póki co do 14 lutego.

Co dalej? Już jutro rząd ma poinformować o ewentualnych decyzjach dotyczących odmrażania gospodarki, o czym poinformował w rozmowie z Polskim Radiem szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- Na pewno w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawi dalsze działania w tej sprawie – powiedział Dworczyk, doprecyzowując, że "jeżeli mówimy o tym tygodniu, to został właściwie tylko piątek".

Tymczasem jak pokazuje badanie UCE Research i SYNO Poland ponad połowa Polaków (55,8 proc.) krytykuje rząd za wydłużenie lockdownu do połowy lutego. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent, zaś 12,2 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Zdecydowana większość, bo niemal 85 proc. uczestników sondażu twierdzi, że w czasie lockdownu nie korzystało z zakazanych form działalności, czyli np. wizyt w lokalach gastronomicznych, klubie fitness czy na stoku narciarskim. 13,3 proc. przyznaje, że wbrew obostrzeniom bywało w takich miejscach, zaś niemal 2 proc. nie pamiętało.

Lockdown im nie straszny, wznowili działalność

Jak już informowaliśmy wielu przedsiębiorców nie zamierza czekać na rządowe decyzje w sprawie odmrażania poszczególnych branż i zdecydowało się na wznowienie działalności. W badaniu poproszono o ocenę tego stanu rzeczy Polaków.

Z sondażu, jak podaje Polsat News, wynika również, że 52,3 proc. Polaków deklaruje, że w najbliższym czasie nie zamierza odwiedzić miejsc, które mimo lockdownu zdecydowały się na ponowne otwarcie. 35,6 proc. ankietowanych twierdzi jednak, że taką wizytę złoży, a 12,1 proc. nie udzieliło w tej sprawie odpowiedzi.

Choć nieco ponad połowa Polaków nie planuje odwiedzin w miejscach, które mimo zakazu są otwarte, to aż dwie trzecie badanych (67,5 proc.) uważa, że przedsiębiorcy słusznie zdecydowali się na ten krok. Odmienne stanowisko w tej sprawie ma blisko 19 proc. respondentów, zaś 13,7 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Polacy nie chcą karania przedsiębiorców

Nieco ponad 70 proc. Polaków sprzeciwia się karaniu przedsiębiorców, którzy wbrew lockdownowi wznowili działalność. Prawie co piąty badany (18 proc.) uważa, że policja, bądź sanepid powinny na takie osoby nakładać mandaty. Co dziesiąty respondent (11,3 proc.) nie ma opinii w tej kwestii.

- Ci, którzy decyzję o przedłużeniu lockdownu uznali za błędną zapewne kierują się informacjami o bardzo negatywnych dla gospodarki konsekwencjach restrykcji. Z jednej strony przedsiębiorcy podkreślają, że straty wynikające z lockdownu są duże i że już wyczerpują się ich możliwości finansowe. Z drugiej strony ankietowani uważają, że otwarcie małych biznesów nie wpłynie znacząco na zagrożenie epidemiczne - komentuje dla MondayNews Polska cytowany przez Polsat News prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, a w przeszłości wiceminister finansów.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News