Rzecznik rządu zabrał głos ws. lockdownu
Wikimedia/Łukasz Błasikiewicz
Autor Radosław Święcki - 2 Listopada 2020

Rzecznik rządu o tym, jak będzie wyglądał kolejny lockdown. Mamy czego się obawiać?

Rzecznik rządu Piotr Mueller w wywiadzie dla Radia Zet podkreślił, że nie można wykluczyć, iż rząd zdecyduje się na wprowadzenie całkowitego lockdownu. Polityk zastrzegł jednak, że rządzący nie chcieliby wprowadzać takich restrykcji, jakie miały miejsce wiosną.

Będzie drugi lockdown?

W ubiegłym tygodniu media alarmowały, że w przypadku przekroczenia granicy 20 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie rząd zdecyduje się na wprowadzenie ponownego lockdownu (pisała o tym m.in. Wirtualna Polska). Rekord ten został niestety w ubiegłym tygodniu pobity ( w sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 22 tys. przypadków nowych zachorowań), ale rząd nie ogłosił zamrożenia gospodarki, nie przedstawiono nawet żadnych nowych obostrzeń, poza zamknięciem cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych.

Szykuj się na zmianę podstawowej opłaty. PGNiG chce renegocjować cenySzykuj się na zmianę podstawowej opłaty. PGNiG chce renegocjować cenyCzytaj dalej

Nie oznacza to, że rządzący nie myślą o wprowadzeniu ponownego lockdownu. Takiego scenariusza nie wykluczył w poniedziałkowym wywiadzie dla Radia Zet rzecznik rządu Piotr Mueller, zastrzegając jednak, iż ma nadzieję, że do tego nie dojdzie.

- Mam nadzieję, że to nie będzie konieczne, choć fakt, że w innych krajach Europy – Wielka Brytania, Francja, Portugalia – już do tego dochodzi, powoduje, że to pytanie nadal wisi w powietrzu – powiedział rzecznik rządu.

Lidl ze specjalnym prezentem dla seniorów. Mogą liczyć na obniżkę o prawie 1/3Lidl ze specjalnym prezentem dla seniorów. Mogą liczyć na obniżkę o prawie 1/3Czytaj dalej

Mueller zaznaczył, że rządzący nie chcieliby wprowadzać takich restrykcji, jakie miały miejsce wiosną.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Jakimowicz wpadł w furię po ostatnim "Dzień dobry TVN". "Żeby księdza pobić?", kuriozalne zarzuty
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

W jakiej sytuacji lockdown?

Dopytywany przez Beatę Lubecką, co musiałoby się wydarzyć, żeby został zarządzony całkowity lockdown, rzecznik stwierdził, że „granicą bezpieczeństwa” jest stopień wykorzystania łóżek i respiratorów. „Absolutna granica” będzie natomiast miała miejsce „kiedy limit miejsc na tlenoterapię, pomoc respiratorów, zostanie przekroczona granica, to od razu zapala się alarmowa lampka, która mówi o rozważeniu dalszych ograniczeń, jeśli chodzi o przemieszczanie się”.

Niesamowite odkrycie w wielkopolskim Domachowie. Zapierający dech dowód historii odnaleziony w kościeleNiesamowite odkrycie w wielkopolskim Domachowie. Zapierający dech dowód historii odnaleziony w kościeleCzytaj dalej

Przypomnijmy, że w podobnym tonie w kwestii lockdownu wypowiedział się pod koniec zeszłego tygodnia minister finansów Tadeusz Kościński, który w rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że ma nadzieję, iż ponowny lockdown nie będzie konieczny, ale jak zastrzegł rząd bacznie obserwuje sytuację.

Szef resortu finansów nie wykluczył natomiast konieczności wprowadzenia lokalnego lockdownu, który obejmowałby duże miasta.

- Może być, w jakichś dużych miastach to może być, że to jest duże skupiska ludzi, ale to myślę, że to jest naprawdę najgorszy, najczarniejszy scenariusz – powiedział w Polskim Radiu Kościński, dodając, że niektóre europejskie kraje są już na tym etapie.

Co z dalszymi obostrzeniami oraz zamykaniem handlu i usług? Gowin zdradza dalsze planyCo z dalszymi obostrzeniami oraz zamykaniem handlu i usług? Gowin zdradza dalsze planyCzytaj dalejOd 5 listopada, czyli od najbliższego czwartku rozpocznie się natomiast lockdown w Wielkiej Brytanii, który ma potrwać do 2 grudnia. W ciągu najbliższego miesiąca Brytyjczycy mają pozostawać w domach, z wyjątkiem nielicznych uzasadnionych przyczyn, a osoby z różnych gospodarstw domowych nie będą mogły się spotykać w zamkniętych przestrzeniach. Zamknięte będą restauracje, bary i puby, a także sklepy z wyjątkiem tych, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby. W odróżnieniu od wiosennego lockdownu nie zostaną natomiast zamknięte szkoły i uniwersytety.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja
  2. Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Legenda polskich skoków narciarskich ma koronawirusa. Wojciech Fortuna przeżywa dramat, chodzi o jego żonę
  7. Niestety, rozkręca się sezon, uciążliwość dotyka setek tysięcy Polaków. Syrop z buraka na szczęście zwalcza okropność w okamgnieniu
Jeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneJeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News