List premiera
wikimedia.org/Mielon
Autor Wiktoria Pękalak - 12 Listopada 2020

RMF: Polska oficjalnie zagroziła Unii Europejskiej. List premiera może wywołać skandal

Polska wysłała do liderów UE list, w którym grozi wetem. RMF FM przekazało, że premier Mateusz Morawiecki poinformował liderów Unii, że Polska nie zgadza się na mechanizm warunkujący wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności. W tym samym liście szef polskiego rządu zagroził wetem budżetu unijnego, jeśli wspólnota będzie formować wspomniane powiązanie.

List do UE

Dziennikarce RMF FM udało się ustalić, że premier Mateusz Morawiecki przesłał do liderów Unii Europejskiej: szefowej KE Ursuli von der Leyen, szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i sprawującej prezydencję w Unii kanclerz Niemiec Angeli Merkel list, w którym wyraża swój przeciw wobec warunkowania wypłacania pieniędzy z funduszu przestrzeganiem zasad praworządności.

Wcześniej list o podobnej treści wysłał premier Węgier - Viktor Orban. Ten pisał, że "choć Węgry są oddane współpracy, to w świetle obecnego rozwoju sytuacji nie są w stanie zagwarantować jednomyślności koniecznej do przyjęcia pakietu finansowego".

RMF FM dowiedziało się od jednego z unijnych dyplomatów, że premier Morawiecki uzasadnił swój przeciw w liście tym, że "projekt warunkowości zagraża uchwaleniu budżetu Unii Europejskiej".

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Polski aktor ostro o żalach Maryli Rodowicz. "Mieszka w pałacu, chodzi z drogimi torebkami, kiedy inni już dawno poszli z torbami"
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Zasada dotycząca warunkowania wypłat funduszy z budżetu unijnego weszła w życie 5 listopada. Porozumienie zostało uzgodnione między Parlamentem Europejskim a prezydencją niemiecką.

Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem Komisja Europejska ma możliwość zamrożenia środków, jeśli w danym państwie, któremu należy się subwencja, obserwuje się zagrożenie dla np. niezależności sądownictwa.

Wprowadzenie takiej zasady wydaje się właściwym i uczciwym rozwiązaniem. W końcu kraje, w których nie przestrzega się zasad praworządności, powinny zostać przez UE w jakiś sposób ukarane.

Z jakiegoś jednak powodu polski rząd burzy się przeciwko postanowieniom Unii Europejskiej. Według przedstawicieli polskich władz mechanizm ma być łamaniem postanowień ze szczytu UE, które miało miejsce w lipcu. Padają też głosy, że pomysł forsowany jest, by uderzyć szczególnie w prawicowe rządy Polski i Węgier.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News