Lidl ogłosił promocję na Pepsi - za napój zapłacisz bez podatku cukrowego
Rado-NDM / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
Autor Wiktoria Pękalak - 16 Stycznia 2021

Lidl przypomina, jak było. Sentymentalna wyprawa w czas przed podatkiem cukrowym

Lidl przypomina swoim klientom, jak kiedyś było tanio. Rusza specjalna promocja, w której dwupak Pepsi kupisz w cenie sprzed wprowadzenia podatku cukrowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką promocję przygotował Lidl
  • Ile wynosi podatek cukrowy
  • Kto nie musi płacić podatku cukrowego

Lidl obniży cenę Pepsi

Odkąd wprowadzono podatek cukrowy, ceny słodkich napojów wyraźnie skoczyły. Ceny Coca-Coli, Pepsi, czy Sprite’a wyraźnie odstraszają klientów, Na szczęście Lidl przygotował specjalną promocję, dzięki której będziemy mogli delektować się ulubionymi słodkimi napojami w cenie sprzed wprowadzenia opłaty.

Teraz w Lidlu za dwupak 2,5 l Pepsi zapłacimy 10,39 zł, czyli 2,08 zł za litr napoju. Lidl deklaruje, że obniżka wynosi 43 proc. w porównaniu do cen obowiązujących od początku bieżącego roku.

Portal Radio Zet podaje, że Pepsi w butelkach o takiej pojemności można kupić jedynie w sklepach Lidl. Wszystko dlatego, że producent, chcąc zmniejszyć cenę za opakowanie napoju, zaczął sprzedawać go w butelkach 1,75 litrowych.

Według danych koncernu Coca-Cola podatek cukrowy w Polsce jest jednym z najwyższych na świecie, jeśli chodzi o tego typu daniny. Producent prognozuje też, że w związku ze zmniejszeniem popytu na napoje, pracę stracić może nawet 20 000 osób, ze względu na konieczne cięcia kosztów.

Ile wynosi podatek cukrowy?

Podatek cukrowy obowiązuje od początku 2021 roku. Od tego czasu przedsiębiorców obowiązuje opłata za każdy gram cukru, czy substancji słodzących na gram sprzedawanego napoju.

To jednak nie wszystko. Za każdy litr napoju z dodatkiem substancji jak kofeina lub tauryna trzeba zapłacić dodatkowe 10 groszy. Jak podaje PAP, opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Podatek cukrowy dotyczy także tzw. małpek. Sprzedawcy są zobowiązani do przekazywania 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu, co oznacza, że za butelkę 100 ml wódki 40 proc. opłata wynosi złotówkę.

Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu opłat, podatek cukrowy muszą płacić konsumenci. Tym sposobem od 1 stycznia za butelkę Coca-Coli o pojemności 1,75 l w sklepach Biedronka trzeba zapłacić 6,29 zł. Wcześniej cena Coca-Colę można było kupić tam już za 4,35 zł.

Są sposoby na ominięcie podatku cukrowego

Jak się okazuje, podatku cukrowego nie musi płacić wiele firm. Mowa o wszystkich miejscach, w których napoje wytwarzane są w dystrybutorach. Aby uzyskać napój, korzysta się tam ze specjalnych syropów, które rozcieńcza się z wodą.

- [...] same syropy do przygotowywania napojów z automatów nie są objęte opłatą cukrową, gdyż nie są środkiem spożywczym. Należy jednak zaznaczyć, że w tej kwestii czekamy na jednoznaczną wykładnię właściwych organów. Niestety w innych, budzących wątpliwości interpretacyjne kwestiach związanych z daniną cukrową nie otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Finansów ani z Krajowej Informacji Skarbowej żadnej wiążącej interpretacji przepisów ww. ustawy - wyjaśnił przedstawiciel Coca-Cola Polska w rozmowie z DGP.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News