Lidl odmawia sprzedaży piwa bezalkoholowego, jeśli klient nie okaże dokumentu potwierdzającego pełnoletność
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Stycznia 2020

Lidl ma spory problem. Nad każdym z kasjerów wisi widmo sporej grzywny

Lidl dalej wymaga okazania dowodu osobistego przy zakupie piwa bezalkoholowego. Choć temat pojawiał się już w mediach kilka razy, niemiecka sieć nie zmieniła swoich praktyk - informuje portal bezprawnik.pl.

Lidl nie sprzeda Ci piwa bezalkoholowego bez dowodu

Jak Lidl tłumaczy swoje stanowisko? Niemiecka sieć powołuje się na opinię Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Lidl zaznacza, że “co prawda w rozumieniu przepisów ustawy piwo bezalkoholowe nie stanowi napoju alkoholowego, ale sprzedaż rzeczonego napoju dzieciom i młodzieży budzi poważne wątpliwości wychowawcze”.

Paweł Mering z portalu bezprawnik.pl uważa, że stanowisko PARPA nie ma mocy obowiązującego prawa. Tym samym konieczność sprawdzania pełnoletności u kupującego piwo bezalkoholowe nie poparte podstawą prawną.

Kiedy złożyć PIT 2019? Kilka zmian, o których koniecznie trzeba wiedziećKiedy złożyć PIT 2019? Kilka zmian, o których koniecznie trzeba wiedziećCzytaj dalej

“Każdy, kto bez pozytywnej weryfikacji wieku odmawia sprzedaży piwa bezalkoholowego, popełnia wykroczenie, zagrożone karą grzywny do 5000 złotych, bądź mandatem karnym do 500 złotych” - zwraca uwagę portal. Sankcje obejmują każdego pracownika, który odmówi sprzedaży takiego produktu, ponieważ to na nim spoczywa odpowiedzialność za taką decyzję.

Choć podobne przypadki zdarzają się w wielu sklepach, to Lidl konsekwentnie trzyma się swojej polityki. “Lidl tłumaczy się (co również napisał w komentarzu na Facebooku pod dyskusją, która pojawiła się już kilka tygodni temu, jeśli nie miesięcy), że wewnętrzna procedura wymaga od nich, by wszystkie osoby, które nie wyglądają na 30 lat prosić o okazanie dowodu, a co więcej, że odpowiada na stanowisko PARPA, która uważa, że sprzedaż piwa bezalkoholowego jest naganna” - zwraca uwagę jedna z czytelniczek portalu bezprawnik.pl.

Pracownicy mogą nieźle dostać po kieszeniach

Czy Lidl ma rację i powinien tak konsekwentnie trzymać się swoich założeń? Pracownicy niemieckiej sieci mogą mieć przez to kłopoty, o czym informuje art. 135 Kodeksu wykroczeń. ”Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny” - pisze portal.

Ruszyły masowe kontrole drogowe. Wlepią ci mandat nie tylko za prędkośćRuszyły masowe kontrole drogowe. Wlepią ci mandat nie tylko za prędkośćCzytaj dalej

Lidl nie zmieni swojego stanowiska

Ale Lidl uważa, że stanowisko PARPA to “uzasadniona przyczyna”. Zdaniem Agencji sprzedaż piwa bezalkoholowego osobom niepełnoletnim może skutkować wcześniejszym zażywaniem alkoholu i przyczyniać się do rozwijania uzależnienia.

“Uzasadniona przyczyna zachodzi, np. jeżeli sprzedawca odmawia sprzedaży alkoholu małoletniemu, aptekarz odmawia sprzedaży lekarstwa wydawanego na receptę osobie, która jej nie posiada, sprzedawca odmawiający sprzedaży broni osobie, która nie ma zezwolenia itp. […] To, czy dana przyczyna jest uzasadniona, jest kwestią ocenną. Wydaje się, że chodzi wyłącznie o takie powody odmowy sprzedaży, które są istotne” - uważa z kolei w komentarzu do Kodeksu wykroczeń dr hab. Paweł Daniluk, cytowany przez bezprawnik.pl.

Wygląda na to, że kwestia sprzedaży piwa bezalkoholowego tylko osobom pełnoletnim wymaga dodatkowej regulacji, a sprawa budzi wiele wątpliwości. Jednak według portalu bezprawnik.pl “skoro mamy uzasadnione podejrzenie, iż doszło do wykroczenia (na przykład z art. 135 k.w.), to absolutnie normalną procedurą jest wezwanie policji, czy złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia wykroczenia”. Być może takiej czynności zmotywują odpowiednie instytucje do orzeczenia na ten temat.

Wywóz śmieci może być tańszy. Kilka porad, byś zapłacił mniejWywóz śmieci może być tańszy. Kilka porad, byś zapłacił mniejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci
  4. Biznes Info. Codzienne wieści ze świata biznesu i finansów
  5. Pikio: Co to? Kim jest właściciel? Wszystko o Pikio.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News