Każdy użytkownik drona będzie musiał zdobyć licencję
Pixabay/JerzyGorecki
Autor Wiktoria Pękalak - 20 Grudnia 2020

Nowe przepisy wchodzą od 31 grudnia. 200 tys. Polaków z obowiązkiem wyrobienia specjalnej licencji

Licencję będzie musiał wyrobić każdy właściciel drona. Nowe przepisy mają wejść w życie już 31 grudnia, informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jeśli planowałeś zakup drona jako prezent, lepiej dokładnie to przemyśl.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany czekają użytkowników dronów,
  • Jak zdobyć licencję na drona,
  • Na czym ma polegać kampania ULC.

Właściciele dronów będą musieli wyrobić licencję

Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Polsce jest aż 200 tysięcy użytkowników dronów. Większość z nich będzie musiała przygotować się na zmianę przepisów, które mają stać się jeszcze surowsze. Urząd startuje z kampanią "Miej drony pod kontrolą", kierowaną przede wszystkim do osób, dla których drony to przede wszystkim hobby.

W ramach promocji ULC przygotował specjalny spot, a także ulotki oraz plakaty, które będzie można zobaczyć w Warszawie i Katowicach, gdzie jest najwięcej użytkowników dronów. Ważnym elementem promocji ma być kampania internetowa, która potrwa ok. 6 tygodni. Patronem akcji jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Zgodnie z nowymi wytycznymi Unii Europejskiej, każdy posiadacz drona o wadze przekraczającej 250 gramów lub wyposażonego w kamerę będzie musiał zarejestrować urządzenie i zdać specjalny test online na licencję.

- Drony to ważna gałąź gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe. Potencjał bezzałogowych statków powietrznych szczególnie widoczny jest w czasie pandemii - wytłumaczył Marcin Horała, wiceminister infrastruktury w komunikacie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Zdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handluZdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handluCzytaj dalej

- Już dzisiaj w Polsce drony są wykorzystywane m.in. w transporcie medycznym i innych ważnych dla gospodarki usługach. Nowe przepisy pozwolą ten rozwój jeszcze przyspieszyć a w efekcie polepszyć jakość życia Polaków - dodał.

Klasyfikacja dronów

W związku z nowymi przepisami ma zostać wprowadzona klasyfikacja dronów na podstawie stopnia ryzyka. Wprowadzone zostaną trzy kategorie lotów:

  • otwarta (operacje o najniższym stopniu ryzyka),
  • szczególna (operacje o średnim ryzyku),
  • certyfikowana (operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego).

Po 31 grudnia każda osoba, która będzie chciała latać dronem o masie powyżej 250 gramów lub dronem posiadającym kamerę będzie musiała zdobyć licencję. W tym celu konieczna będzie rejestracja w systemie i zaliczenie testu dostępnego na stronie drony.ulc.gov.pl.

- Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi - napisano w komunikacie.

- Bezpieczeństwo to nasza wspólna wartość, dlatego cieszę się, że zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie. To milowy krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej oraz ułatwienie rozwoju całej branży - wyjaśnił Piotr Samson, Prezes Urzędu lotnictwa Cywilnego.

- Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uregulowała rynek bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki znajomości branży i doświadczeniu mogliśmy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wspólnych europejskich przepisów - dodał prezes.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News