Lexus wypadek z wypożyczalni
Facebook.com Tarnowska Policja
Autor Konrad Karpiuk - 16 Grudnia 2020

Wypożyczył Lexusa, auto po godzinie nadaje się do kasacji. Zanim poznasz powód kraksy, lepiej usiądź

Lexus z krakowskiej firmy wynajmującej auta został rozbity w godzinę po jego wypożyczeniu. 19-letni kierowca ujawnił kuriozalny powód wypadku, który niewątpliwie nie należy do typowych. Później wrzucał zdjęcia wypadku do internetu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak doszło do wypadku z udziałem Lexusa,
  • Ile km/h pędziło auto przed wypadkiem,
  • Dlaczego podobne sytuacje stwarzają zagrożenie na drodze.

Nowy Lexus rozbity na autostradzie. Zaskakujący powód wypadku

SUV marki Lexus został rozbity w poniedziałkowy wieczór 14 grudnia. Jak podaje portal brd.pl, do wypadku doszło za węzłem Brzesko (woj. małopolskie) na autostradzie A4. Auto uderzyło w tył ciężarówki wiozącej w naczepie 20 ton kleju.

Wraz 19-letnim kierowcą, Lexusem jechało dwóch pasażerów. Kierujący i pasażer z przodu nie odnieśli żadnych obrażeń, natomiast osoba siedząca z tyłu trafiła do brzeskiego szpitala ze złamaniem mostka i potłuczeniami.

Jak wskazuje INNPoland, nastolatek po wypadku miał wrzucać do internetu zdjęcia z rozbitym Lexusem. We swoich wpisach pytał, co grozi mu za uszkodzenie auta z wypożyczalni.

Według portalu brd.pl, do zdarzenia doszło zaledwie godzinę po odebraniu auta z wypożyczalni w Krakowie. Policja stwierdziła, że powodem wypadku była "fascynacja wyświetlaczem Lexusa i informacjami o aktualnym spalaniu pojazdu". Młody kierowca był zafascynowany rozwiązaniem zastosowanym w aucie do tego stopnia, że nie zauważył jadącej przed nim ciężarówki w porę.

- Brak należytej uwagi, jaka powinna towarzyszyć każdemu kierowcy, przyczyną wieczornego, groźnego wypadku na autostradzie A4 koło Brzeska. Nowy Lexus po spotkaniu z naczepą TIR-a nadaje się jedynie do kasacji - pisała Tarnowska policja na swoim fanpage.

Policja podała, że w chwili uderzenia licznik wskazywał prędkość 145 km/h. Ze zdjęć służb można wnioskować, że Lexus nadaje się jedynie do kasacji, prawdopodobnie uszkodzone są elementy nośne konstrukcji. Portal Brzesko112.pl ostrzegał kierowców, że na czas sprzątania skutków zdarzenia ruch odbywał się tylko jednym pasem.

Przyczyna wypadku Lexusa, a współczesne zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego

Choć przyczyna wypadku wydaje się absurdalna, warto przy niej zwrócić uwagę na poważny problem. We współczesnych autach wielki ekran multimedialny na środku deski rozdzielczej to praktycznie standard (z nielicznymi wyjątkami), co odwraca uwagę kierowców.

Teoretycznie nie powinniśmy się obrażać na rozwój technologii, ale co jeśli zaczyna być szkodliwa? W przypadku tradycyjnych przycisków, kierowca nie odrywając wzroku od drogi jest w stanie zmienić np. temperaturę w aucie.

Z bardziej współczesnych rozwiązań istnieje choćby sterowanie funkcjami auta głosowo, co jest nawet bezpieczniejsze niż klasyczne przyciski (bo kierowca nie musi nawet odrywać rąk od kierownicy). Natomiast w przypadku dużego tabletu jako centrum sterowania, korzystanie z funkcji samochodu niewiele nie różni się od używania telefonu podczas jazdy.

Obecnie art. 45 ustawy Prawo o ruchu drogowym zabrania kierującemu pojazdem - podczas jazdy - korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki, lub mikrofonu w ręku. Jednocześnie jak pisze portal kruczek.pl, gdy urządzenie jest przymocowane do deski rozdzielczej, można np. ustawić nawigację, ponadto nie jest karane "jednorazowe wzięcie do ręki telefonu w celu odebrania połączenia lub zakończenia go w trakcie kierowania pojazdem".

66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczękiCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News