Pieniądze nie istnieją, Czarnecki, bank
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 21 Listopada 2019

Czarnecki znowu ma kłopoty. Jego bank namawiał klientów na ryzykowne inwestycje

Leszek Czarnecki, a raczej spółka, która do niego należy, składała obietnice wysokich zysków, jakie miały przyjść z zakupu lokali do wynajęcia. Setki osób znalazły się w zagrożeniu utraty pieniędzy.

Leszek Czarnecki i jego spółka pod obstrzałem prokuratury

Leszek Czarnecki i jego spółka znaleźli się pod obstrzałem prokuratury, która początkiem listopada otrzymała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Lion’s Bank, który jest oddziałem Idea Banku, który z kolei na przestrzeni lat 2017-2018 miał w ofercie dla swoich klientów m.in. obligacje GetBacku. “Nawet kilkaset osób mogło dać się namówić pracownikom instytucji na ryzykowną inwestycję w condohotele. Wielu z nich straciło oszczędności swojego życia, płacąc po 300–400 tys. zł” - uważa radczyni prawna Małgorzata Chwoyka, pełnomocniczka osoby, która poinformowała prokuraturę o możliwości oszustwa, cytowana przez Forsal.pl.

Co znalazło się w zawiadomieniu

W zawiadomieniu znalazła sią informacja, że w 2013 r., kiedy poszkodowany odwiedził Lion`s Bank pracownik banku złożył mu ofertę, która dotyczyła zakupu jednego z pokoi w powstającym condohotelu w Ostródzie. Lokalem miała zarządzać wysoko wyspecjalizowana firma, natomiast przychody z jego wynajmu miały rocznie oscylować wokół kwoty 8 procent ceny netto lokalu. “Pracownik banku starał się za wszelką cenę przekonać mnie i żonę do inwestycji. Utwierdzał nas w przekonaniu, że to bezpieczne i nie ma absolutnie żadnego ryzyka związanego z zakupem. Symulacje, jakie przedstawiał, zakładały jedynie zysk i pełne powodzenie. Byłem też zapewniany o uczciwości i wiarygodności dewelopera” - mówi klient, cytowany przez Forsal.pl.

Rzeczywistość była inna

Jednak okazało się, że rzeczywistość wyglądała inaczej. Końcem 2015 roku upadłość obejmująca likwidację majątku została zgłoszona przez dewelopera. Skutkiem tego było oddalanie w czasie terminu oddania inwestycji, a w efekcie do powstania budowli nie doszło. “Co gorsza, syndyk oceniający majątek upadłego dewelopera stwierdził już na wstępnym etapie, że inwestorzy nie będą mogli liczyć na zwrot żadnych pieniędzy” – mówi mec. Małgorzata Chwoyka. Jaki jest zatem powód tego, że zawiadomienie jest związane z podejrzeniem oszustwa? Prawniczka wyjaśnia:

Jak nie zarejestrujesz swojej firmy do końca roku, zapłacisz nawet 1 mln zł kary. 70% Polaków nadal tego nie zrobiłaJak nie zarejestrujesz swojej firmy do końca roku, zapłacisz nawet 1 mln zł kary. 70% Polaków nadal tego nie zrobiłaCzytaj dalej

“To przez okoliczności zawierania umowy oraz próby obchodzenia obowiązującego prawa przez bank. Klienci inwestujący w ostródzkie condohotele byli przekonani, że zawierają umowę z Lion’s Bankiem. Tymczasem pracownik był formalnie zatrudniony w pełni zależnej od Idea Banku spółce Lion’s House, przeznaczonej do prowadzenia pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. O istnieniu tej spółki klienci dowiedzieli się dopiero w momencie upadłości dewelopera i wysunięcia roszczeń wobec Idea Bank” - cytuje Forsal.pl.

Bank nie odpowiada

Idea Bank nie złożył wyjaśnień dotyczących sprawy, o które pytał portal Forsal.pl. Zdecydował się jednak na wydanie oświadczenia:

„Idea Bank wyjaśnia, że czynności związane z pośredniczeniem w sprzedaży lokali w inwestycji w Ostródzie, która była realizowana przez firmę deweloperską Pana Ireneusza Słowika OBP Development, wykonywane były przez spółkę Lion’s House Sp. z o.o., nie zaś przez Idea Bank, czy jego oddział Lion’s Bank. Wedle wiedzy posiadanej przez Bank, osoby działające w imieniu Lion’s House zobowiązane były do prezentowania klientom pełnej informacji na temat tej inwestycji wraz ze wskazaniem potencjalnych ryzyk z nią związanych.”

Za psa w samochodzie dostaniesz mandat. Chyba, że spełnisz odpowiednie warunkiZa psa w samochodzie dostaniesz mandat. Chyba, że spełnisz odpowiednie warunkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
  2. Poród na autostradzie. 21-latka urodziła dziecko na A4
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Jerzy Owsiak ostrzega. "Sytuacja jest tragiczna"

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News