leki apteka
pixabay, medpakiety
Autor Komunikaty prasowe - 27 Października 2019

Polsce grozi niedobór leków. Twardy brexit może odbić się na naszym zdrowiu

Leki mogą być coraz trudniej dostępne nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Twardy brexit grozi niedoborami leków na poziomie 1,1-1,6 mld funtów szterlingów w półrocznej perspektywie.

Leki. Europa zagrożona ich niedoborem

Leki mogą w dosyć szybkim tempie znikać z aptecznych półek. W przypadku twardego brexitu Europie grozi spory niedobór medykamentów. “Opcja „no-deal” grozi Europie niedoborami leków na poziomie 1,1-1,6 mld funtów szterlingów w półrocznej perspektywie. Dlatego też wiele europejskich firm, podobnie jak brytyjskich, zdecydowało się na powiększenie zapasów zagrożonych niedoborami leków, a rządy opracowały plany zastąpienia ich zamiennikami” - informuje Tygodnik Gospodarczy PIE.

Polskę również dotknie problem niedoboru leków - chodzi o ich ilość o wartości 135-205 mln zł. Nasz kraj w 2018 r. importował z Wielkiej Brytanii leki, których koszt wynosił 275 mln funtów. Gdyby doszło do twardego brexitu nasz kraj "byłby narażony na niedobory o wartości 28-41 mln funtów (135-205 mln zł)” - oszacowali eksperci PIE, jak poinformował portal Businessinsider.pl.

Realna szansa zaoszczędzenia kilku tysięcy złotych. Ulga obejmie kolejną grupę podatnikówRealna szansa zaoszczędzenia kilku tysięcy złotych. Ulga obejmie kolejną grupę podatnikówCzytaj dalej

Przywrócenie unii celnej

Przywrócenie unii celnej byłoby następstwem braku porozumienia w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Ograniczałoby to przepływ towarów przez kanał La Manche "nawet o 40-60 proc. i stan ten utrzymywałby się przez 6 miesięcy" - poinformowało PIE, korzystając z szacunkowych informacji zawartych w dokumentach brytyjskiego rządu, gdzie opisano, jakie są przewidywalne konsekwencje w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. Dokumenty te zawierają szczegółowe informacje na temat leków i wyrobów medycznych, których transport będzie wówczas utrudniony, ze względu na ścisłe przepisy, które wyszczególniają górne ograniczenia czasu przewozu, a także zapewnienie określonych warunków temperaturowych transportu.

“Przyjmując wspomniane wyżej oszacowanie natychmiastowego ograniczenia rozmiaru handlu o 40-60 proc., liniowy powrót do dzisiejszych wartości przez założone sześć miesięcy, a także biorąc pod uwagę, że w 2018 r. Wielka Brytania importowała z krajów UE leki o łącznej wartości 17,7 mld funtów oszacować można, że opcja wyjścia bez umowy spowodowałaby w Wielkiej Brytanii przez pierwsze pół roku niedobór leków o łącznej wartości 1,8-2,7 mld funtów” - czytamy.

ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaCzytaj dalej

Przygotowanie środków zapobiegawczych

W przypadku, gdyby Wielka Brytania opuszczała UE według umowy, kłopot z niedoborem leków byłby dużo mniejszy. “Dzięki konkretyzacji daty brexitu oraz dzięki okresowi przejściowemu zniknęłaby niepewność, która obecnie nie pozwala firmom farmaceutycznym, dostawcom, rządom i agencjom regulacyjnym na przygotowanie odpowiednich środków zapobiegawczych” - podsumowali eksperci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Największe banki ostrzegają Polaków. Nie dostaniesz się do swoich pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News