źródło: pexels.com
Autor Kasper Starużyk - 16 Maja 2019

Lekcje religii w szkołach: Polacy wyrazili swoje opinie

Ponad 53% Polaków uważa, że lekcje religii nie powinny być finansowane z budżetu państwa. 45% natomiast jest zdania przeciwnego - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar.

Sondaż w Kantarze zamówiła "Gazeta Wybrocza". Wynika z niego, że większość Polaków jest zdania, aby lekcje religii nie były finansowane z budżetu państwa, tak jak ma to miejsce do tej pory. Różnica nie jest jednak znaczna, bowiem głosy są mocno podzielone. Sprawa jest też dosyć binarna, bowiem bardzo rzadko ankietowani odpowiadali, że nie mają na ten temat zdania. 

Ile kosztuje religia w szkole?

Na mocy konkordatu zawartego przez Rzeczpospolitą Polską z Watykanem w 1993 r. katecheza może być nauczana w szkole państwowej. Jej obecność w szkołach publicznych gwarantuje zapisy w konsytucji, konkordacie i ustawie oświatowej. Przepisy nie dotyczą jedynie nauczania religii katolickiej, bowiem w szkołach mogą być też organizowane m. in. dla uczniów prawosławnych. 

Katecheci za prowadzenie lekcji religii pobierają pensję na takich samych zasadach jak naucziele innych przedmiotów. Z danych podanych przez "Gazetę Wyborczą" wynika, że religia w szkołach w samym 2018 r. kosztowała budżet państwa prawie 1,5 mld zł, choć jeden z zapisów konkordatu brzmi: W sprawach treści nauczania i wychowania religijnego nauczyciele religii podlegają przepisom i zarządzeniom kościelnym, a w innych sprawach przepisom państwowym. Oznacza to, że władze państwowe pomimo finansowego utrzymywania lekcji religii mają ograniczony wpływ na treść programu katechezy. 

KS

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News