Lekarze idą na L4
Pexels/Karolina Grabowska
Autor Maria Glinka - 22 Listopada 2020

Jeszcze jutro dostęp do lekarzy może być znacznie utrudniony. Wielu z nich nie chce przychodzić do pracy

Lekarze inaugurują narodowy tydzień zdrowia. Inicjatorzy inicjatywy przekonują, że medycy, tak jak wszyscy pracujący obywatele, mają prawo do zwolnienia L4. Ma to być wyraz dbania o swoje zdrowie i jednocześnie forma sprzeciwu wobec trudnych warunków, z którymi mierzą się w trakcie pandemii.

Przepracowani lekarze mają dość i rozpoczynają nietypowy "strajk"

Lekarze to najbardziej zapracowani obywatele w tym trudnym, pandemicznym roku. Wyliczenia OECD nie pozostawiają wątpliwości – Polska znajduje się na samym końcu w kontekście liczby praktykujących medyków przypadających na 1 tys. mieszkańców. Portal money.pl podaje, że nasz kraj osiągnął wynik 2,4 lekarzy na 1 tys. osób, podczas gdy średnia unijna wynosi 3,8 medyków.

Niemcy masowo przechodzą na emeryturę. Liczba przebija prognozy rząduNiemcy masowo przechodzą na emeryturę. Liczba przebija prognozy rząduCzytaj dalej

Z uwagi na braki kadrowe do walki z COVID-19 kierowani są ustawowo wyłączeni samotni rodzice czy karmiące matki. Część personelu jest wysyłana na rezydentury do szpitali covidowych. Lekarze w dalszym ciągu uskarżają się na niedobory w środkach ochrony osobistej i są rozczarowani odbieraniem obiecanych dodatków za walkę z pandemią.

Rzeczpospolita podaje, że mimo tych wszystkich niedociągnięć część medyków w dalszym ciągu nie jest w stanie porzucić swoich obowiązków zawodowych, które wynikają z powołania. I znaleźli inny sposób na zaprotestowanie.

Slogan, który przyświeca narodowemu tygodniowi zdrowia lekarzy brzmi „Lekarz też ma prawo do L4”. Akcja zorganizowana oddolnie rozpocznie się w poniedziałek 23 listopada. Inicjatorzy wyznaczyli jej koniec na 27 listopada.

Elektrownia atomowa na Księżycu. Pierwszy reaktor ma zacząć działać za 6 latElektrownia atomowa na Księżycu. Pierwszy reaktor ma zacząć działać za 6 latCzytaj dalej

Lekarze od poniedziałku na L4. Mają wsparcie organizacji lekarskich

Głos w sprawie inicjatywy zabrał Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów. Ekspert wskazał w rozmowie z Rzeczpospolitą, że wydarzenie powstało w mediach społecznościowych i oficjalnie nie podpisała się pod nim żadna organizacja lekarska.

- My je wspieramy i będziemy zachęcać lekarzy do pochylenia się nad stanem swojego zdrowia, tym bardziej, że zawsze byli przepracowani, a w czasie pandemii osiągają granice wytrzymałości – oznajmił Pisula.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia
Kierowco, przygotuj więcej gotówki. Na stacji paliw mogą cię zaskoczyćKierowco, przygotuj więcej gotówki. Na stacji paliw mogą cię zaskoczyćCzytaj dalej

Obciążenie fizyczne i psychiczne lekarzy większe niż kiedykolwiek. Czas zadbać także o własne zdrowie

Organizatorzy narodowego tygodnia zdrowia lekarzy wskazują na cały szereg powodów, które skłoniły ich do tej akcji. W dobie pandemii medycy mierzą się z niespotykanym dotąd obciążeniem nie tylko fizycznym, ale i psychicznym.

Praca w ramach walki na pierwszej linii frontu obarczona jest dużą dozą ryzyka infekcji. Zagraża ono nie tylko lekarzom, ale także ich najbliższym. Lekarze, deklarujący udział w wydarzeniu przyznali, że niestety „obietnice oraz oklaski nie są w stanie zrekompensować” tego ciężaru.

Inicjatorzy wskazują, że przepracowani lekarze narażają się na choroby przewlekłego zmęczenia (o numerze statystycznym R53). Tego typu dolegliwości mogą prowadzić do błędów w sztuce lekarskiej, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów.

Santander wydał bardzo przykry komunikat. Po decyzji banku nawet 2 tysiące osób będzie załamanychSantander wydał bardzo przykry komunikat. Po decyzji banku nawet 2 tysiące osób będzie załamanychCzytaj dalej

Co więcej, organizatorzy przedsięwzięcia przypominają, że bóle pleców (M54) wpisują się w symptomy choroby somatycznej, stanów lękowych czy depresji. Ich zdaniem z tymi wszystkimi zagrożeniami mierzy się obecnie większość lekarzy na terenie naszego kraju. I w ramach narodowego tygodnia zdrowia apelują do medyków o pochylenie się nad własną kondycją zdrowotną.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News