lekarz
Wikipedia/Ochotnicza Grupa Medyczna
Autor Komunikaty prasowe - 19 Grudnia 2019

Karetka bez lekarza i nawet bez ratownika. To już bardzo możliwa, smutna przyszłość

Lekarz w systemie ratownictwa powinien być obecny, jednak niestety jest to tylko teoria. Lekarzy w Polsce brakuje, co więcej pogotowia cierpią też na brak ratowników. Spotyka się to z reakcją niektórych wojewodów.

Lekarz w systemie ratownictwa na wagę złota

Lekarz w karetce pogotowia powinien być obecny tak samo jak ratownik. Niestety teoria jest daleka od praktyki, gdyż lekarzy w Polsce brakuje. Co więcej, od dłuższego czasu na braki kadrowe utyskują ratownicze związki. Z tego względu nie jest łatwo zapewnić pełną obsadę w karetkach, szczególnie w trzyosobowym zespole.

Problemy z obsadą karetek

Póki co, problemy z obsadą karetek były raczej pojedynczymi przypadkami, jednak ostatnimi czasy słychać o nich coraz częściej. “Na siedem urzędów wojewódzkich, które odpowiedziały na nasze pytania w tej sprawie, tylko jeden przyznał się do związanych z tym kłopotów, pięć zadeklarowało, że takich sygnałów nie otrzymują” - informuje “GDP”. We wszystkich województwach natomiast istnieje problem ze zbyt małą ilością lekarzy. Z tego względu coraz więcej karetek specjalistycznych (“S”) zostaje przekwalifikowanych na podstawowe (“P”, co oznacza brak lekarza w składzie).

Zapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuZapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuCzytaj dalej

Brak lekarzy i ratowników

Zbyt małą ilość lekarzy i ratowników zauważył już wojewoda łódzki i zdecydował się na natychmiastowe działania, podejmując decyzję o przeznaczeniu niewykorzystanych środków z budżetu na wypłacenie dodatków dla ratowników, których wysokość wyniosła przeciętnie 1700 zł brutto na jeden etat przeliczeniowy.

“W województwie łódzkim w tym roku występowały przypadki braku obsady (dotyczyło to zespołów podstawowych) lub obsady niekompletnej (w zespołach specjalistycznych). Główne przyczyny problemów z zapewnieniem kompletnej obsady ZRM to niewystarczająca liczba ratowników medycznych na rynku pracy oraz ich przekwalifikowywanie i podejmowanie pracy poza systemem ratownictwa, co wiąże się z mniejszą odpowiedzialnością i obciążeniem, a także dysproporcją między wynagrodzeniem ratowników medycznych a pielęgniarek” – informuje biuro prasowe tamtejszego wojewody, jak cytuje “DGP”.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazda "Klanu" doznała śmierci klinicznej. Dziś opowiada o przerażającym przeżyciu
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News