Powstał skuteczny lek na koronawirusa?
eastnews
Autor Radosław Święcki - 20 Marca 2020

Lek na grypę skuteczny w leczeniu COVID-19? Znacznie przyspieszył leczenie pacjentów w Chinach

Jest niezawodny lek na koronawirusa? Przedstawiciele chińskiej służby zdrowia informują, że favipiravir - substancja czynna leku Avigan - jest skuteczna i bezpieczna przy leczeniu zakażonych koronawirusem.

Lek na grypę nową nadzieją?

Substancja o nazwie Favipiravit – substancja czynna leku Avigan – wypadł obiecująco w badaniach klinicznych poinformował Zhang Xinmin z chińskiego ministerstwa nauki i technologii. Favipiravit podano 340 pacjentom zakażonym koronawirusem, jak wynika z informacji „The Guardian”.

Minister zdrowia ostro o sytuacji w Polsce: zamknięcie państwa albo setki zmarłychMinister zdrowia ostro o sytuacji w Polsce: zamknięcie państwa albo setki zmarłychCzytaj dalej

Jakie były efekty działania leku? Według danych przekazanych przez chińskich przedstawicieli, osoby, którym podawano lek, otrzymywały wynik negatywny na obecność koronawirusa po ok. czterech dniach od rozpoczęcia leczenia (tyle wynosiła mediana). W przypadku innych pacjentów mediana wynosiła 11 dni. Dodatkowo badania rentgenem potwierdziły, że w 91 proc. przypadków lek poprawił stan płuc pacjentów. W przypadku osób, które go nie przyjmowały, odsetek ten wyniósł 62 proc.

"The Guardian" zwraca uwagę, że na publikacjach mediów zyskała spółka zależna Fujifilm Toyama Chemical - producent leku Avigan. Notowania spółki na japońskiej giełdzie w ciągu jednego dnia wzrosły o ponad 14 proc.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Biedronka wprowadziła ogromne zmiany w związku z wirusem. Musicie to wiedzieć

Lek skuteczny raczej tylko w początkowej fazie

Nie ma jednak powodów do hurraoptymizmu, bowiem jak podają przedstawiciele japońskiego resortu zdrowia, lek co prawda może istotnie zapobiec namnażaniu się wirusa w początkowej fazie, to niestety nie jest skuteczny w przypadku wystąpienia poważnych symptomów choroby.

- Daliśmy lek ok. 80 osobom w poważnym stanie, ale nie wygląda na to, że miał on jakikolwiek wpływ na ich stan zdrowia - informuje urzędnik cytowany przez dziennik "Mainichi Shimbun".

Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Preparat Avigan jest stosowany w Japonii od 2014 r. Dwa lata później japoński rząd wysłał środki z favipiravirem do Gwinei, w związku z epidemią wirusa Eboli. Favipiravir na tę chwilę nie jest przeznaczony do użytku masowego - jego działanie muszą potwierdzić kolejne badania kliniczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Tłumy nad Wisłą. Piją z jednej butelki, ćwiczą na siłowni
  2. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Zmarła pierwsza kobieta, która miała koronawirusa. Sąsiedzi Polski ujawnili smutną prawdę
Biedronka wydała oświadczenie. Zmienia godziny otwarcia i wiele innych zasad panujących w sklepachBiedronka wydała oświadczenie. Zmienia godziny otwarcia i wiele innych zasad panujących w sklepachCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News