Leasing samochodu za 500 plus? Producenci samochodów zasypują nas reklamami, w których padają zapewnienia, że 500 zł miesięcznie wystarczy na nowe auto
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 15 Stycznia 2020

500 plus na trójkę dzieci razem z autem. Obok świadczenia możesz liczyć na nowy samochód

W mediach aż roi się od reklam, które przekonują już kilkaset złotych miesięcznie wystarczy, aby jeździć nowym autem - podaje portal auto-swiat.pl. Wychodzi na to, że jeśli ktoś pobiera 500 plus, to może być go stać na leasing samochodu. Czy rzeczywiście tak jest?

Leasing za 500 plus?

Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze, dlatego warto przemyśleć leasing albo zakup nowego samochodu. Portal auto-swiat.pl pokusił się o sprawdzenie, czy rzeczywiście środki z 500 plus mogą wystarczyć na nowy samochód.

Dostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiDostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiCzytaj dalej

Kwota 500 zł w kontekście samochodu jest naprawdę mała. Ale portal bez trudu znajduje ofertę poniżej 500 zł. Za Skodę Rapid Ambition 1.2 TSI/90 KM trzeba płacić 499 zł miesięcznie. “Wystarczy pomnożyć 500 zł przez 48 miesięcy (tyle trwa umowa), by przekonać się, że na spłatę bankowego kredytu na taki samochód pieniędzy nam w żadnym razie nie wystarczy, gdyż nowe auto kosztuje 60 850 zł, a 48 rat po 500 zł daje w sumie 24 tys. zł” - pisze auto-swiat.pl.

Okazuje się, że na sam początek musimy mieć 30 proc. wkładu własnego, co przekłada się na 18 255 zł. Bez tego raty będą wyższe, a poza tym będzie trzeba się poddać weryfikacji zdolności kredytowej.

Samochód za 1000 zł?

Przyjrzyjmy się w takim razie ofertom za 1000 zł. To już kwota, która pozwala myśleć o sensownym opłacaniu samochodu, ale pod warunkiem, że mamy wkład własny. “Przez 5 lat (60 miesięcy) spłacimy bowiem 60 tys. zł, z czego ok. 12-15 tys. to różne koszty bankowe - do wydania na auto będziemy mieli 45-48 tys. zł. Jeśli dołożymy do tego 10, a lepiej 20 tys. zł, uzbiera się kwota na zakup skromnego auta nawet klasy kompaktowej” - pisze portal.

Przykładowo, rodzina, z trójką dzieci, otrzymująca w ramach 500 plus 1000 zł miesięcznie, powinna rozważyć samochód o większych gabarytach, w którym będzie miejsce na trzy foteliki dziecięce. Dla przykładu, Volkswagen Touran w podstawowej wersji Trendline w cenie bazowej 83 390 zł. Decydując się na silnik wysokoprężny, żeby ograniczać koszty tankowania cena samochodu wzrasta do 94 490 zł.

Ujawniamy gdzie w Polsce żyją najbogatsi emeryci. W marcu dostaną dodatkowo nawet 728 złUjawniamy gdzie w Polsce żyją najbogatsi emeryci. W marcu dostaną dodatkowo nawet 728 złCzytaj dalej

Dobierając inne, w miarę podstawowe wyposażenie cena auta dochodzi do 96 950 zł. Żeby rata wynosiła nie więcej niż 1000 zł co miesiąc, nasz wkład własny musi wynosić 30 proc. wartości auta, co daje 29 tys. zł.

Ale te kwoty są zależne też od innych czynników, np. limitu przebiegu, na jaki się zdecydujemy. A im jest wyższy, tym więcej musimy zapłacić. Znaczenie ma też stan, w jakim oddamy auto. A jeśli nie oddamy go w idealnym stanie, to musimy się liczyć z kolejnymi dopłatami.

Samochód za 500 plus? Lepiej nie

Jeżeli ktoś się uprze, że oczywiście może znaleźć oferty na leasing samochodów, które rzeczywiście będą odpowiadać środkom gromadzonym dzięki posiadaniu dzieci. Ale jak pisze portal auto-swiat.pl, “najlepszy samochód to taki, na który nas naprawdę stać. Dlatego przed zakupem auta sprawdźmy, jakie będą realne koszty utrzymywania samochodu.

Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myślała, że jej objawy wywołane są przez ciąże. W ciele kobiety rozwinął się rak trzustki
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Polka dostaje 22 tysiące emerytury. Zdradziła swój sekret, wreszcie wiadomo co trzeba zrobić, żeby dostać taką fortunę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News