L4
Pixnio
Autor Paulina Musianek - 28 Września 2019

Lepiej nie pracuj na L4. Konsekwencje mogą być naprawdę przykre

L4 to płatny czas wolny, który pracownik ma przeznaczyć na wyzdrowienie i wyjście z choroby, jakie daje nam lekarz, a opłaca ZUS. Korzystanie z niego jako z dodatkowego urlopu czy możliwości popracowania dla kogoś innego może grozić sporymi konsekwencjami.

L4, czyli zwolnienie lekarskie, powinno być przeznaczone przez chorego pracownika na wykurowanie się, aby móc zdrowym wrócić do swoich obowiązków służbowych, a nie na wyjazd, remont mieszkania czy dodatkową pracę. Niestety wiele osób, tak właśnie traktuje L4, przez co naraża się na pewne konsekwencje.

L4 na celowniku kontrolerów ZUS

W całym kraju przeprowadzono blisko 174 tys. kontroli w I kwartale 2019 roku, które miały wykazać, ilu pracowników bezprawnie korzysta z L4 i przysługującego im wynagrodzenia chorobowego. W konsekwencji wydano 10 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 9,2 mln zł.

- W trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik nie może wykonywać żadnej pracy zarobkowej ani wynikającej z umowy o pracę, ani z umów cywilnoprawnych czy samozatrudnienia. Każde zwolnienie jest zwolnieniem od wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej oraz wszelkich czynności, które mogą utrudnić powrót do zdrowia. Zwolnienie nie może też pełnić roli swoistego urlopu. Pracownik, który w czasie trwania zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje to zwolnienie niezgodnie z jego celem, musi liczyć się z tym, że straci prawo do zasiłku chorobowego - podkreśla Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak czytamy w strefabiznesu.pl.

Masz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduMasz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduCzytaj dalej

Praca na zwolnieniu lekarskim

Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość kontrolowania prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik ZUS może odwiedzić chorego pracownika w jego miejscu zamieszkania, sprawdzić czy jest w domu, a nawet zbadać upewniając się, że jest chory i naprawdę nie zdolny do pracy.

Jeśli okaże się, że na L4 osoba ta pracuje, to mogą ją spotkać niemiłe konsekwencje. Pracodawca od razu może podjąć decyzję o niewypłacaniu świadczenia. W takiej sytuacji pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem ZUS e-ZLA. Może to również być uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych i skutkować np. wypowiedzeniem umowy, a nawet rozwiązaniem umowy w trybie dyscyplinarnym.

Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyćSpiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Żona polskiego milionera korzysta z 500+? Szczere wyznanie gwiazdy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News