l4
Pixabay/Mojpe
Autor Komunikaty prasowe - 27 Grudnia 2019

L4 możesz wziąć zawsze podczas choroby. Zwolnienie lekarskie krok po kroku

L4 na dziecko przysługuje obojgu rodzicom mającym ubezpieczenie chorobowe (niezależnie od formy zatrudnienia), można je pobierać maksymalnie przez 60 dni. Wynosi 80 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

L4 na dziecko przy każdej formie zatrudnienia

L4 na dziecko przysługuje wszystkim osobom mającym ubezpieczenie chorobowe, czyli tym, za których pracodawca odprowadza odpowiednie składki lub robią to sami zainteresowani (np. samozatrudnieni). Nie ma znaczenia fakt, czy chodzi o matkę czy ojca - oboje mają pod tym względem równe prawa, nie mogą jedynie pobierać świadczenia jednocześnie. Ponadto, należy pamiętać, że L4 przysługuje nie tylko zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, ale również osobom pracującym na zlecenie bądź posiadającym firmy. Tzw. zasiłek opiekuńczy można otrzymać nie tylko na opiekę na dzieckiem, ale również innym członkiem rodziny. Kluczowe jest wykazanie, że nie ma innej osoby, która mogłaby się zająć chorym.

Masz któreś z takich świątecznych staroci? Możesz zarobić na sprzedaży tysiące złotych (LISTA)Masz któreś z takich świątecznych staroci? Możesz zarobić na sprzedaży tysiące złotych (LISTA)Czytaj dalej

Otrzymasz 80 proc. pensji, maksymalnie przez dwa miesiące

Liczba płatnych dni wziętych na opiekę na dziecko jest jasno określona przez przepisy w zależności od wieku dziecka. Maksymalnie zasiłek opiekuńczy może trwać 60 dni w roku kalendarzowym, a liczba dni nie zależy od liczby osób uprawnionych do zasiłku czy liczby dzieci, które wymagają opieki.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. średniego wynagrodzenia lub przychodu z ostatnich 12 miesięcy. Wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki, również za te ustawowo wolne od pracy. L4 na dziecko można otrzymać na podstawie zwolnienia lekarskiego bądź dokumentu o niezapowiedzianym zamknięciu szkoły bądź żłobka poprzez złożenie odpowiednich wniosków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  2. Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News