L4
Pixabay/twinsfisch
Autor Komunikaty prasowe - 19 Listopada 2019

Nowe przepisy L4 zaciągną cię do pracy. Nawet gdy jesteś przewlekle chory

L4. Jeżeli wejdą w życie zmiany proponowane przez rząd, to aby otrzymać zasiłek chorobowy z ZUS, przerwa pomiędzy jednym, a drugim zwolnieniem lekarskim musi wynosić co najmniej 90 dni. “To absurdalne, nieprzemyślane i mechaniczne podejście. Choroby i jej przebiegu nie da się zaplanować” - mówi Witold Michałek, dyrektor Federacji Polskich Pacjentów i członek Rady Dialogu Społecznego, cytowany przez portal Money.pl.

L4. 90 dni przerwy między chorobami

L4. Jeśli pracownik rozchoruje się więcej niż raz w ciągu 90 dni nie otrzyma zasiłku chorobowego z ZUS. Jak zauważa Piotr Karniej, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, nie będzie to miało dobrego wpływu na pacjentów: “Będzie to miało bardzo zły wpływ na leczenie pacjentów, ale pozytywny na wydatki ZUS. To nie może być przypadek, przecież obserwujemy teraz poszukiwania środków na wypłatę 13. i 14. emerytury. Ustawodawcy nie interesuje, co zrobi pacjent, który rozchoruje się przed upływem tych 90 dni” - przytacza wypowiedź portal Money.pl.

Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówByło 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówCzytaj dalej

Odpowiedź na interpelację poselską

Powyższa propozycja ujrzała światło dzienne ze względu na interpelację poselską. Według niej "powstanie prawa do nowego okresu zasiłkowego następuje tylko w przypadku, gdy ponowne zachorowanie nastąpi po upływie 90 dni od zakończenia poprzedniej niezdolności do pracy". Kwestia, czy przyczyną jest ta sama, czy inna choroba nie odgrywa roli. Zdaniem wiceministra finansów Leszka Skiby rzeczone zmiany, które mają wejść od 2020 r. zostają wprowadzone celem uszczelnienia systemu.

Brak odpowiedzi ze strony Ministerstwa Pracy

Od strony ustawodawczej propozycją ma zająć się Ministerstwo Pracy. Portal Money.pl zapytał o to resort tydzień temu, jednak odpowiedzi do dzisiaj brak. Witold Michałek odniósł się do tej sprawy: “Zupełnie nie wiem, jakby to miało wyglądać. Choroba nie robi sobie przerw. Rzeczywiście trudno sobie wyobrazić sytuację chorego np. onkologicznie, który był już na długotrwałym zwolnieniu, wraca do pracy, ale przed upływem owych 90 dni jego stan się pogarsza i znów musi iść na zwolnienie” - cytuje Money.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zauważyłeś monetę w klamce od samochodu? Uważaj, złodziej ma już cię na oku
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  4. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  5. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News