L4 w czasie pandemii
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 15 Czerwca 2020

3,3 mln złożonych L4. Twoje zaświadczenie też mogą prześwietlić

Wraz z marcowym wybuchem pandemii w Polsce do ZUS wpłynęło 3,3 mln L4 – to wzrost o 36 proc. względem lutego. Okazuje się, że koronawirus stworzył duże pole do nadużyć.

L4 na masową skalę

W marcu 2020 r. zarejestrowano ponad 3,232 mln L4 – o 36 proc. więcej niż w lutym. Spośród nich 3 mln zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy było z tytułu własnej choroby, 271 tys. – opieki nad dzieckiem, a 48 tys. – opieki nad innym członkiem rodziny. Wysyp L4 miał zapewne związek z zamknięciem placówek oświatowych 16 marca 2020 r., ponieważ samo zdobycie zaświadczenia nie stanowi problemu. Lekarz może wystawić L4 do trzech dni wstecz – podaje money.pl.

Kierowca zapłaci nawet 500 zł w czasie burzy. Mandatu trudno uniknąć, ale jest sposóbKierowca zapłaci nawet 500 zł w czasie burzy. Mandatu trudno uniknąć, ale jest sposóbCzytaj dalej

Liczba L4 w kwietniu wyniosła ponad 1,922 mln, a w maju – 1,138 mln. Łącznie od marca przez niecałe trzy miesiące do ZUS wpłynęło 6,384 mln zaświadczeń lekarskich – 5,927 z tytułu własnej choroby. Dla porównania od stycznia do czerwca 2018 r. odnotowano 7,5 mln L4, co po uśrednieniu daje wynik 1,25 mln miesięcznie. Zatem ponad 3 mln zaświadczeń tylko w marcu 2020 r. to wyliczenia jak dotąd niespotykane, które bez wątpienia są związane z koronawirusem.

L4 metodą na zabezpieczenie finansów w niepewnych czasach

„Wiele osób w ten sposób zabezpieczyło siebie i swoje rodziny przed konsekwencjami sytuacji epidemicznej dla rynku pracy. Tak zrobili głównie samozatrudnieni przedsiębiorcy, rzadziej pracownicy etatowi” – tłumaczył dr Stanisław Maksymowicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ekspert ds. zdrowia Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i Nowej Konfederacji.

Z kolei Wojciech Bociański, ekspert BCC ds. służby zdrowia zwrócił uwagę, że początek pandemii stanowił dobrą okazję do nadużyć. Władza zalecała bowiem nieprzychodzenie do placówek medycznych, a kontrole lekarskie odbywały się drogą telefoniczną – w ten sposób trudno sprawdzić, czy pacjent rzeczywiście miał objawy koronawirusa, w oparciu o które wystawiano L4.

Już dziś w Biedronce za 1 złoty zyskasz o wiele więcej. Sieć przygotowuje się na szturm klientówJuż dziś w Biedronce za 1 złoty zyskasz o wiele więcej. Sieć przygotowuje się na szturm klientówCzytaj dalej

Dr Maksymowicz przyznał, że tak duża skala L4 w marcu ma związek również z brakiem rozwiązań antykryzysowych. Wtedy to „zamknięto instytucje opiekuńcze dla dzieci, rozpoczęło się też zamrażanie gospodarki. Zwolnienia mogły być więc formą tymczasowej kompensacji kosztów zatrudnienia, czasem wręcz korzystną dla pracowników, mających wybór pomiędzy zaświadczeniem albo darmowym urlopem lub zawieszeniem działalności”. Już miesiąc później, kiedy wprowadzono pierwszą tarczę antykryzysową, liczba nowych zwolnień spadła. Ekspert zaznaczył, że miało to zapewne związek z możliwością skorzystania z postojowego czy pobrania zasiłku opiekuńczego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

L4 przedłużone

Eksperci zwrócili uwagę, że ZUS może rozpocząć kontrolowanie zasadności L4 wystawianych na początku pandemii, ale „bardziej dla własnej wiedzy”, ponieważ trudno byłoby udowodnić, że ból brzucha czy przeziębienie, na które uskarżał się pracownik, nie były zwiastunem COVID-19.

Zamiast teraz, wejdzie już w 2021 roku. Kolejny podatek obciąży twój portfelZamiast teraz, wejdzie już w 2021 roku. Kolejny podatek obciąży twój portfelCzytaj dalej

Kwestią dyskusyjną pozostaje fakt, ile zaświadczeń krótkoterminowych przerodziło się w zwolnienia długoterminowe, za które musi płacić ZUS. Wystawienie takiego dokumentu powinno być poprzedzone wizytą kontrolną lub badaniami. „W warunkach pandemii mogło dochodzić do nadużyć, tzn. pominięcia pewnych standardowych czynności” – ocenił Wojciech Bociański.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News