L4 przejdzie rewolucję, niestety niekorzystną dla pacjentów. O zasiłek chorobowy będzie znacznie trudniej
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Grudnia 2019

Szykuje się rewolucja w L4. Raczej nie dostaniesz zasiłku chorobowego

L4 przejdzie zmiany. Od przyszłego roku będzie musiało minąć 90 dni między jednym a drugim zwolnieniem, aby można było otrzymać zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt ustawy jest już przygotowany. Ale planowane zmiany sprawią, że lekarze znajdą się w ciężkim położeniu. Rozwiązanie skrytykowała Naczelna Izba Lekarska, która twierdzi, że jest niezgodne z powołaniem lekarskim.

L4 będzie trudniej dostać

L4 przejdzie rewolucję. Nowe zasady korzystania ze zwolnienia lekarskiego mają zmniejszyć ilość nadużyć związanych z wyłudzaniem świadczeń, jednak mogą uderzyć także w uczciwych pracowników, którzy chorują - podaje money.pl. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami przekazywanymi przez media projekt ustawy został już przygotowany.

- W relacjach lekarz-pacjent zmiana przepisów będzie generowała po stronie lekarzy problemy - powiedział w rozmowie z money.pl Rafał Hołubicki, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej. Jego zdaniem lekarze znajdą się w niekomfortowej sytuacji - będa musieli postępować niezgodnie z powołaniem lekarskim, co w konsekwencji może być niebezpieczne dla pacjentów.

Nowe przepisy uderzą w uczciwych

Konieczność walki z nadużyciami jest zrozumiała dla środowiska lekarskiego, jednak lekarze widzą też ryzyko zmian. Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, którego cytuje money.pl, uważa, że "sposób walki z nadużyciami może być niebezpieczny dla ludzi uczciwych, którzy faktycznie zachorują zaraz po rozpoczęciu pracy lub działalności gospodarczej, a zwłaszcza jeśli zachorują na choroby, które wymagają wielomiesięcznego, wieloletniego leczenia i zwolnienia z pracy".

Jest oficjalne stanowisko ZUS ws. trzynastej emerytury. Emeryci powinni to wiedziećJest oficjalne stanowisko ZUS ws. trzynastej emerytury. Emeryci powinni to wiedziećCzytaj dalej

Według założeń przedstawionych przez wiceministra finansów Leszka Skibę, pacjenci będą musieli obowiązkowo mieć 3 miesiące przerwy między jednym a drugim L4, by został im przyznany zasiłek chorobowy z ZUS. Nie będzie miało wpływu to, czy kolejna choroba jest spowodowana tą samą, czy inną przyczyną uniemożliwiającą pracę.

Warto przypomnieć, że rząd zamierza wprowadzić nowe regulacje dotyczące zasiłków. Nowe przepisy przewidują, że zasiłek chorobowy zostanie przyznany dopiero 90 dniach, a nie jak do tej pory po 30. Natomiast samozatrudnieni otrzymają prawo do zasiłku dopiero po 180 dniach. Kontrowersyjny projekt będzie dotyczył wszystkich rodzajów zasiłków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mało znany nowotwór, którego objawy są niewidoczne. Często bywa za późno
  2. Ukryta kamera nagrała, co weterynarz robi kotu, gdy nikt nie patrzy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Właśnie poinformowano, kiedy Polacy dostaną 13-stą emeryturę. Większość będzie wściekła

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News