ZUS zabierze Ci L4
media.defense.gov
Autor Komunikaty prasowe - 4 Grudnia 2019

Zapukają do drzwi i nakażą wracać do pracy. ZUS coraz częściej przerywa L4

L4. “W Warszawie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku wizytę inspektora ZUS zaliczyło 5 110 ubezpieczonych w Warszawie, którzy przebywali na chorobowym, a 499 pozbawiono prawa do zasiłku” - informuje Bankier.pl.

L4. Uważaj, bo ZUS może pozbawić cię prawa do zasiłku

L4. W ciągu pierwszego półrocza 2019 roku inspektor ZUS odwiedził 5 110 osób ubezpieczonych w Warszawie, przebywających na zwolnieniu chorobowym. Aż 499 z nich straciło prawo do zasiłku, jak wynika z Informacji portalu Bankier.pl. “Osoby, którym cofnięto wypłatę zasiłku chorobowego, postępowały wbrew zaleceniom lekarskim. Chodzi przede wszystkim o nakaz powstrzymania się od pracy. Pozostałe zależą od rodzaju schorzenia. Może to być np. leżenie w łóżku lub oszczędzanie kręgosłupa” – powiedział w rozmowie z Bankier.pl Piotr Olewiński, rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. Przez ZUS prowadzone są dwa rodzaje kontroli: jedna dotyczy prawidłowości wykorzystywania L4, natomiast druga opiera się na słuszności orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Kontrole osób na L4

Piotr Olewiński wyjaśnił, że inspektorzy mają na celu głównie sprawdzenie, czy osoba chora przebywa w miejscu, które zostało wskazane lekarzowi jako miejsce pobytu podczas choroby.

“Kontrola polega na tym, że pracownik ZUS przychodzi bez zapowiedzi do miejsca, które zadeklarowaliśmy lekarzowi w trakcie wystawiania zwolnienia (nie musi być to nasz adres zamieszkania, ważne jest to, że będziemy tam przebywać w trakcie choroby)” - powiedział rzecznik.

Mandat za odśnieżanie auta. Pamiętaj o jednej rzeczy, a unikniesz wysokiej karyMandat za odśnieżanie auta. Pamiętaj o jednej rzeczy, a unikniesz wysokiej karyCzytaj dalej

W przypadku, gdy zostanie stwierdzone przez kontrolera, że chory nie zastosował się do zaleceń lekarskich, to zasiłek chorobowy może ulec cofnięciu. Jeśli nie będziemy przebywać pod adresem, który podaliśmy, wówczas zostaniemy wezwani przez kontrolera do złożenia wyjaśnień. Gdy okaże się, że wyjście z domu było nie do uniknięcia, to zasiłek nie ulegnie cofnięciu. Chodzi o takie sytuacje jak wizyta u lekarza lub wyjście po potrzebne zakupy spożywcze albo do apteki, w przypadku gdy nie może tego zrobić ktoś inny.

Kto może się spodziewać inspektora ZUS?

Na decyzję, kogo odwiedzi inspektor ZUS nie ma wpływu długość zwolnienia, ani też rodzaj choroby, z powodu której osoba przebywa na L4. “Kontrole są przeprowadzane losowo, ale osoby, które zostały już kiedyś przyłapane na niewłaściwym wykorzystaniu zwolnienia, mogą spodziewać się ich częściej, ponieważ w ich przypadku ryzyko nieprawidłowości jest wyższe” - powiedział portalowi Bankier.pl regionalny rzecznik prasowy ZUS-u.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info
  2. Nie żyje gwiazdor polskiego „Mam Talent”. Długo walczył z chorobą, miał tylko 30 lat
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. 13. emerytura jest zagrożona? Senat zgłosił poważne zastrzeżenia, w Polakach aż zagotowała się krew

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News