Jakie informacje będą płynąć z naszego L4?
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 4 Maja 2020

L4 z nowym obowiązkiem. ZUS chce dokładnie cię prześwietlić

Już niebawem lekarz wypisujący nam L4 dowie się na jakim stanowisku pracujemy. Wszystko przez to, że zgodnie z rządową specustawą, ZUS będzie miał prawo do zbierania o nas dokładniejszych informacji, w związku z czym pracodawcy zgłaszając pracownika do ubezpieczenia, będą musieli podać kod jego zawodu. Nie brakuje opinii, iż zmiana wprowadzana jest w celu ustalenia, ilu pracowników służby zdrowia przebywa w obecnej sytuacji na zwolnieniu.

Czego ZUS dowie się z naszego L4?

Rządowa specustawa, znana bardziej jako tarcza antykryzysowa 3.0. pozwala Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na zbieranie o nas dokładniejszych informacji, a ściślej do ustalenia do wykonywanego przez nas zawodu.

Obecnie lekarz wystawiający nam L4 może – na podstawie numeru NIP ustalić, gdzie pracujemy, ale nie wie na jakim stanowisku. Jeśli specustawa wejdzie w życie, pracodawca zgłaszając pracownika do ubezpieczeń, będzie musiał podać kod jego zawodu.

Kontrole w całej Polsce, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara wynosi 681 zł, wykluczonych tylko kilka grupKontrole w całej Polsce, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara wynosi 681 zł, wykluczonych tylko kilka grupCzytaj dalej

W uzasadnieniu do ustawy, którego treść przytacza Money.pl napisano, że „wykonywany zawód jest informacją niezbędną do przeprowadzenia analizy przyczyn absencji chorobowych w danej grupie zawodowej oraz wnikliwszej analizy orzekanego stopnia niezdolności do pracy w korelacji z wiekiem i wykonywanym zawodem”. Informacje te mają też pomóc rządowi w prognozowaniu skutków finansowych przyszłych ustaw dotyczących ubezpieczeń społecznych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Dobre informacje, pojawiła się nowa możliwość

Chodzi o kontrolę lekarzy?

Tyle oficjalnie. Nie brakuje natomiast opinii, że prawdziwym powodem zmiany jest chęć ustalenia, ilu pracowników służby zdrowia, a także służb mundurowych - zawodów w obecnej sytuacji kluczowych – przebywa na L4.

ZUS tłumaczy, że na podstawie dostarczanych mu przez lekarzy informacji nie wie, ilu lekarzy, ratowników czy pielęgniarek przebywa aktualnie na zwolnieniach lekarskich i zasiłkach. Wiedzą taką dysponuje natomiast Główny Inspektorat Sanitarny, który podaje własne dane o tym, ile lekarzy i pielęgniarek przebywa na hospitalizacji oraz przymusowej kwarantannie. Zmiany w rozmowie z Money.pl krytykuje Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnych Związków Zawodowych Pracowników Poczty.

Są już polskie truskawki. Cena jest powalającaSą już polskie truskawki. Cena jest powalającaCzytaj dalej

- Po co ZUS-owi dane, ilu listonoszy aktualne choruje i na co? – pyta Moniuszko, podkreślając, że „zbieranie informacji, ilu przedstawicieli danego zawodu jest nieobecnych i z jakiego powodu jest zastanawiające”.

- To może wkraczać w naszą sferę prywatności – dodaje związkowiec.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z portalem nie chciał komentować zapisów specustawy, podkreślając, że mogą się one w każdej chwili zmienić. Z kolei rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreśla jedynie, że inicjatywa zbierania danych o absencjach w pracy lekarzy czy pielęgniarek nie wyszła z resortu zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażający wypadek. Śmieciarka zderzyła się z ciężarówką.Kierowcy w stanie ciężkim, trwa akcja ratunkowa
  2. Czy kwarantanna jest jeszcze potrzebna? Profesor Simon, specjalista od chorób zakaźnych tłumaczy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nieoficjalnie: jest data znoszenia kolejnych obostrzeń w Polsce. Wielu na pewno się ucieszy
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News