ZUS kontroluje osoby przebywające na L4. Efekty są zaskakujące
piqsels
Autor Radosław Święcki - 2 Kwietnia 2020

574 tys. skontrolowanych, 40 tys. musiało zapłacić. Na L4 ZUS może skontrolować także i ciebie

L4 pod lupą ZUS. W zeszłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował ponad pół miliona osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy. Efekt? Prawie 40 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków chorobowych.

Kontrola L4

W 2019 roku ZUS przeprowadził 574,1 tys. kontroli osób przebywających na L4. To o blisko 80 tys. więcej niż rok wcześniej, kiedy było ich 496,3 tys.

Efekt kontroli robi wrażenie, gdyż wydano 39,9 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na łączną kwotę przekraczającą 37,4 mln zł. Rok wcześniej takich decyzji było o ponad 7 tys. mniej.

Biedronka zmienia godziny otwarcia. Zakupy zrobisz przez całą dobęBiedronka zmienia godziny otwarcia. Zakupy zrobisz przez całą dobęCzytaj dalej

Przedstawiciele ZUS podkreślają, że państwowy ubezpieczyciel ma „ustawowy obowiązek kontrolować zarówno prawidłowość orzekania o niezdolności do pracy, jak i wykorzystania zwolnień lekarskich.

- System ubezpieczeń społecznych jest tworzony i finansowany przez obywateli oraz zasilany z naszych składek. Instytucja, której powierza się zarządzanie tymi środkami, musi kontrolować ich wydatkowanie – mówi w rozmowie z serwisem MondeyNews Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u.

Żebrowski przyznaje, że monitorowanie sytuacji osób przebywających na L4 ułatwiło wprowadzenie elektronicznych zwolnień. Skontrolowany może być w zasadzie każdy, ponieważ ZUS typuje losowo. Rzecznik państwowego ubezpieczyciela zastrzega jednak, że kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich od różnych lekarzy albo zwolnień długoterminowych, a także osoby, które kiedyś musiały zwrócić zasiłek, bo korzystały z niego nieprawidłowo

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Od czwartku ważna zmiana w zakupach. Nie zrobisz ich już bez rękawiczekOd czwartku ważna zmiana w zakupach. Nie zrobisz ich już bez rękawiczekCzytaj dalej

Na rosnącą tendencję do korzystania z L4 przez pracowników zwraca uwagę Z kolei Sławomir Jagieła, ekspert BCC ds. systemu ochrony zdrowia.

– Wśród pracowników można zaobserwować tendencję wzrostową do korzystania ze zwolnień. To oczywiście problem dla gospodarki, ale przede wszystkim dla pracodawców w zapewnieniu efektywności prowadzonej działalności. Jednak, chcąc podejść do tej kwestii globalnie, należałoby zweryfikować, na jakie jednostki chorobowe wystawiane są zaświadczenia o czasowej niezdolności – podkreśla Jagieła.

Kontrolować może też pracodawca

Rzecznik ZUS przypomina, że do skontrolowania osoby przebywającej na L4 ma prawo nie tylko ZUS, ale też jego pracodawca.

– Nie tylko ZUS dokonuje kontroli. Ma do tego prawo każdy pracodawca, który zatrudnia więcej niż 20 osób. Upoważnieni pracownicy firmy mogą sprawdzić, w jaki sposób pracownik wykorzystuje swoje zwolnienie lekarskie. Taka weryfikacja odbywa się w czasie wizyty w domu zatrudnionego – mówi Paweł Żebrowski.

Minister pracy ma fatalne wieści. Ujawniła odsetek bezrobotnych na koniec 2020 rokuMinister pracy ma fatalne wieści. Ujawniła odsetek bezrobotnych na koniec 2020 rokuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michał zmarł na koronawirusa, był młody, zdrowy. "Nudzisz się? Mój brat też chciałby, ale nie żyje"
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Europejski kraj wprowadza nowy nakaz. Pytano o niego też polskich polityków
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News