Kwarantanna oszustwo przez SMS
Unsplash.com Priscilla Du Preez
Autor Konrad Karpiuk - 23 Grudnia 2020

Zostaniesz poproszony o odbycie kwarantanny. W międzyczasie wyczyszczą Ci konto bankowe

Kwarantanna jest obecnie potwierdzana w sposób zdalny. Należy jednak szczególnie uważać, gdyż wiadomość SMS może być formą oszustwa. Cyberprzestępcy próbują w ten sposób uzyskać dostęp do naszych kont.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak cyberprzestępcy podszywają się pod sanepid,
  • Co oszuści próbują uzyskać,
  • Jak zweryfikować fałszywą wiadomość.

Wiadomość o kwarantannie może być oszustwem

"Kwarantanna domowa" to aplikacja, którą muszą zainstalować wszystkie osoby odbywające kwarantannę. Obecnie wiadomość o rozpoczęciu izolacji może być przekazana nawet poprzez SMS. Niestety, cyberprzestępcy wykorzystują sytuację i podszywają się pod służby sanitarne.

Jak informuje sanepid, instalacja i używanie aplikacji to ustawowy obowiązek osób, które są poddane kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jednak jeśli dostaliśmy w wiadomości SMS link do pobrania aplikacji, lepiej w niego nie wchodzić.

- Zostales wytypowany do kwarantanny domowej. Pobierz aplikacje aby sprawdzic nastepna wizyte policji [pisownia oryginalna] - czytamy w SMS-ie wysyłanym przez nadawcę nazwanego "Kwarantanna". W tym wypadku to niestety oszustwo.

Tego nie powinniśmy robić. Możemy tracić pieniądze

W wiadomości załączony jest link do pobrania aplikacji "Kwarantanna domowa". Portal Niebezpiecznik ostrzega, że po wejściu w odnośnik jesteśmy przenoszeni na stronę imitującą sklep Google Play. Pobranie programu z fałszywej strony, prowadzi do zainstalowania złośliwego oprogramowania.

Nagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmianyNagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmianyCzytaj dalej

Niebezpiecznik informuje, że oszustwo służyło cyberprzestępcom do kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych. Za pośrednictwem złośliwego oprogramowania, oszuści uzyskują dostęp do kont, które mogą później swobodnie opróżniać.

- Jeśli dostaliście wczoraj lub dziś takiego SMS-a, to lepiej jak najszybciej wyłączcie telefon i powiadomcie swój bank - pisze portal Niebezpiecznik.

Oszustwo nie działa na użytkowników systemu iOS (produkty Apple). Oznacza to, że jedynie użytkownicy systemów Android mogą paść ofiarą tego konkretnego oszustwa.

Aby nie dać się oszukać nie powinniśmy wchodzić w linki nieznanego pochodzenia. Aplikacje o kwarantannie należy pobrać bezpośrednio ze sklepu Google Play. Z kolei informacje o kwarantannie możemy zweryfikować w Internetowym Koncie Pacjenta.

O próbie oszustwa poprzez SMS z kwarantanną poinformowała także Kancelaria Prezesa Rady Ministrów na Twitterze. Domena podszywająca się pod "Kwarantannę domową" została zablokowana koło godziny 9:49. Choć zagrożenie wydaje się czasowo zneutralizowane, KPRM zachęca do zgłaszania tego typu incydentów do CERT.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Rzeka pieniędzy popłynie do Polaków. Można otrzymać nawet 23 tys. zł
  2. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  3. Generał policji może dostać 10 lat więzienia. Afery ciąg dalszy
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News