ZUS ułatwi życie osobom na kwarantannie bądź izolacji
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 22 Października 2020

Już nie trzeba będzie przekazywać ZUS dokumentów. Instytucja sama wszystko sprawdzi

Dobra informacja dla osób skierowanych na kwarantannę lub objętych izolacją domową, które zamierzają ubiegać się o wypłatę zasiłku. Nie będą one już musiały dostarczać decyzji Sanepidu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub pracodawcy. ZUS informuje, że będzie samodzielnie pozyskiwać dane o takich osobach.

Dobra informacja dla osób na kwarantannie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina w komunikacie prasowym, że osoby skierowane przez Sanepid na kwarantannę mają prawo do wynagrodzenia za czas choroby, który finansuje pracodawca bądź do zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.

Państwowy ubezpieczyciel przypomina, że obecnie do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych (w sytuacji gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka), potrzebna jest decyzja Sanepidu. Niebawem się to zmieni - zamiast decyzji ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia (system EWP), w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji.

Niemal 2 tys. Polaków niedługo znajdzie w skrzynce specjalne wezwanie. Powód może zadziwićNiemal 2 tys. Polaków niedługo znajdzie w skrzynce specjalne wezwanie. Powód może zadziwićCzytaj dalej

Gdy planowane zmiany w przepisach wejdą w życie, wówczas dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Na podstawie tych informacji, jak informuje ZUS płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

DZISIAJ GRZEJE:

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty

- Wprowadzamy kolejne udogodnienie dla naszych klientów. Zdajemy sobie sprawę w jak trudnej sytuacji znajdują się osoby, które są na kwarantannie lub izolacji. Dlatego zapadła decyzja, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie sam pozyskiwać dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek - mówi cytowana przez Polską Agencję Prasową prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

- Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej - dodaje szefowa ZUS.

ING z ważnym komunikatem dla klientów. Czekają ich spore ograniczeniaING z ważnym komunikatem dla klientów. Czekają ich spore ograniczeniaCzytaj dalej

ZUS zachęca do wizyt online

W związku z trudną sytuacją epidemiczną w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca Polaków, by w miarę możliwości nie odwiedzali osobiście placówek Zakładu, a wszelkie sprawy załatwiali drogą online, poprzez e-wizytę.

- Aby można było odwiedzić nas online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę wizyty online. Podczas e-wizyty nasi eksperci odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek. Na e-wizytę można umówić się w dni robocze godzinach 9.00-14.30 - informuje ZUS w komunikacie prasowym.

Od 4 listopada e-wizyta będzie dostępna we wszystkich oddziałach ZUS. Obecnie można zarezerwować wizytę w siedmiu oddziałach Zakładu w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, a także we Wrocławiu.

Lidl, Biedronka, Netto i Auchan wydały ważne komunikaty. Dotyczą nowych godzin otwarciaLidl, Biedronka, Netto i Auchan wydały ważne komunikaty. Dotyczą nowych godzin otwarciaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początku
  4. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
  5. Zwiększają dostawy maseczek i płynów do dezynfekcji. W jednej z największych sieci sklepów najprędzej je znajdziesz
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początkuSzykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początkuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News