Kwarantanna nieobowiązkowa dla obywateli z UE i EOG
Facebook/Straż Graniczna/Morski Oddział
Autor Maria Glinka - 18 Maja 2020

Już wiadomo, kto może wjechać do Polski bez kwarantanny. Jest lista

Kwarantanna została zniesiona dla obywateli Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Najnowsze przepisy stanowią duże rozszerzenie względem wcześniejszych reguł i obowiązują od soboty 16 maja 2020. Czy w związku z tym, że nadal odbywają się kontrole graniczne, to przyjezdni z UE i EOG muszą być gotowi na nowe procedury?

Kwarantanna nieobowiązkowa dla obywateli z zagranicy

Obowiązek odbycia kwarantanny dla obywateli innych państw wkroczył na nowy poziom od 16 maja 2020 r. Wcześniejsze przepisy stawiały w uprzywilejowanej pozycji jedynie Niemców, Czechów i Słowaków. Od soboty dołączyli do nich wszyscy pozostali obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy wykonują w państwach członkowskich pracę zarobką. Zmiany widnieją już w Dzienniku Ustaw, o czym przypomniał Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Przepisy wskazują, że z kwarantanny zwolnieni są także kierowcy przejeżdżający tranzytem pod warunkiem, że odbywa się między godziną 9:00 a 17:00 – podaje Business Insider Polska.

Rząd na ostatnią chwilę zmienił rozporządzenie. Chodzi o maseczki w restauracjachRząd na ostatnią chwilę zmienił rozporządzenie. Chodzi o maseczki w restauracjachCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Niespodziewany apel Emilewicz, który wstrząsnął całą Polską. Chodzi o aferę

Obywatele z UE i EOG bez kwarantanny, ale z innymi procedurami na granicy

Z kwarantanny po przyjeździe do Polski zwolnione są m.in. załogi samolotów, marynarze, rybacy, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce lub Polacy pracujący w państwach UE i EOG, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce oraz dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami.

Jednak z przywilejem łączą się procedury kontrolne. Pracownicy, chcąc przekroczyć granicę Polski bez obowiązku odbycia kwarantanny, będą musieli udowodnić, że są zatrudnieni w jednym z krajów UE lub EOG. W rozporządzeniu doprecyzowano, że przyjezdni muszą przekazać informację dotyczącą adresu zamieszkania lub miejsca, w którym zamierzają przebywać wraz z numerem telefonu. Te dane zostaną przekazane przez Straż Graniczną do konkretnych wojewodów i służb sanitarnych.

O które państwa dokładnie chodzi? Oto pełna lista państw członkowskich UE: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy. Do EOG zaliczają się wszystkie państwa UE oraz Islandia, Lichtenstein i Norwegia.

Już jutro kierowców czekają wielkie zmiany. Dotyczą rządowych restrykcjiJuż jutro kierowców czekają wielkie zmiany. Dotyczą rządowych restrykcjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śpij słodko aniołku. Wzruszający pogrzeb zamordowanej Kornelii. Morze łez w kościele
  2. Łukasz Szumowski przekazał najnowsze infomracje. Poważne zmiany od 1 czerwca
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Gdzie kręcono kultowego "Janosika"? Wyjątkowe miejsce na mapie Polski
Kultowe zawody czasów słusznie minionych. W PRL wielu chciało pracować właśnie takKultowe zawody czasów słusznie minionych. W PRL wielu chciało pracować właśnie takCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News