Premier chce by ferie były okresem narodowej kwarantanny
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 15 Grudnia 2020

Morawiecki o narodowej kwarantannie. Premier ujawnił, co z okresem poświątecznym

„To powinien być czas dobrowolnej narodowej kwarantanny” – tak premier Mateusz Morawiecki określił okres poświąteczny, a także ferii zimowych, które w tym roku w związku z pandemią przypadną w tym samym terminie dla wszystkich województw. Według szefa rządu jest szansa, że część uczniów będzie mogła po feriach wrócić do szkół.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie premier ogłosił zalecenia w związku z feriami
  • Kto będzie miał możliwość skorzystania z wypoczynku
  • Czy uczniowie będą mogli wrócić po feriach do szkół

Ferie narodową kwarantanną?

Premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się w sprawie okresu poświątecznego i ferii zimowych. Szef rządu mówił także, czy możliwe jest poluzowanie części obostrzeń przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Morawiecki oświadczył, że trzecia fala pandemii to „realne zagrożenie” i dał do zrozumienia, że krajach Unii Europejskiej trwają dyskusje nie nad luzowaniem, a nad zaostrzeniem restrykcji na najbliższy czas. - Chcemy chyba, żeby nasi dziadkowie, nasi najbliżsi przeżyli te święta, to jest najważniejsze – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Według szefa rządu, okres poświąteczny i następujące po nim ferie zimowe (odbędą się w tym roku w tym samym terminie 4-17 stycznia dla wszystkich województw) powinny być okresem dobrowolnej narodowej kwarantanny.

- Co do ferii i co do czasu poświątecznego, to powinien być czas, kiedy zmniejszymy naszą mobilność, to powinien być czas dobrowolnej narodowej kwarantanny – powiedział premier.

Przypomnijmy, że część dzieci będzie mogła w trakcie nadchodzących ferii zimowych liczyć na namiastkę wypoczynku. Chodzi o uczniów z klas I-IV szkoły podstawowej, a także uczniów klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej dla których będzie możliwość zorganizowania półkolonii w szkołach i placówkach oświatowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że jest to odpowiedź na prośby rodziców i organizatorów półkolonii, którym „dajemy możliwość, aby w ścisłym reżimie sanitarnym zorganizować opiekę dla najmłodszych dzieci”.

- Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów – informował resort edukacji narodowej.

Zajęcia będą mogły zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe. Wypoczynek taki jak zaznacza resort edukacji będzie musiał być być zgłoszony do bazy prowadzonej przez MEN wypoczynek.men.gov.pl.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Pytany o to czy po feriach uczniowie wrócą do szkół premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że „tego dzisiaj z całą pewnością nie możemy powiedzieć”, ale jak dodał jest szansa, że część dzieci będzie mogło wrócić do tradycyjnego nauczania.

- Chcę powiedzieć, że jest szansa, że jeżeli będziemy do świąt i po świętach przestrzegali tych obostrzeń, to przynajmniej część klas po feriach, czyli po 18 stycznia, będzie mogła wrócić - albo w trybie stacjonarnym albo w trybie hybrydowym. W zależności od tego, czy będziemy w strefie żółtej, czy w strefie czerwonej– powiedział szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w RMF FM, że decyzja w sprawie ewentualnego powrotu dzieci do szkół zapadnie wcześniej niż 15 stycznia.

- Wszystko zależy od tego ,jak będziemy rygorystycznie jako naród przestrzegać przepisów do świąt, ale później również te kolejne trzy tygodnie, do 18 stycznia będą kluczowe, czy będziemy potrafili zmniejszyć kontakty społeczne zmniejszyć mobilność, bo od tego będzie zależało, czy zmniejszy się liczba zakażeń– podkreślił premier.

Afera z serialem Afera z serialem "Ranczo" w tle. Wyjątkowo niemiła niespodzianka dla aktorówCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News