Philippines President Rodrigo Duterte delivers a speech at the Davao international airport terminal building early on September 30, 2016, shortly after arriving from an official visit to Vietnam. Duterte on September 30 drew a parallel with his deadly crime war and Hitler's massacre of Jews, as he said he was "happy to slaughter" millions of drug addicts. / AFP PHOTO / MANMAN DEJETO
AFP/EAST NEWS
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Kwietnia 2020

Świat: Prezydent zagroził użyciem broni wobec ludzi, którzy złamią zasady podczas pandemii. Nie żyje pierwsza osoba

Kwarantanna obowiązuje także na Filipinach. Jednak jej nieprzestrzeganie grozi nawet śmiercią. Prezydent Rodrigo Duterte nakazał wojsku i policji strzelać do każdego, kto w trakcie pandemii złamie kwarantannę lub będzie nie przestrzegał zasad. Właśnie zastrzelono tam mężczyznę, który nie miał maseczki ochronnej.

Złamał kwarantannę. Został zastrzelony

Jak podaje portal Deutsche Welle, do zdarzenia doszło w mieście Nasipit (południowe Filipiny, prowincja Agusan del Norte). 63-latek, jak wynika z notatki policyjnej, został ostrzeżony przez pracownika służby zdrowia, że nie nosi maseczki, którą powinien mieć podczas wyjścia z domu.

Deutsche Welle informuje, że mężczyzna - który zgodnie z doniesieniami miał być pijany - nie tylko nie posłuchał, ale wpadł we wściekłość i zaczął obrażać personel medyczny, co skończyło się atakiem 63-latka z użyciem kosy. Na miejscu zjawili się funkcjonariusze policji, którzy użyli przeciwko 63-latkowi broni palnej. Mężczyzna zginął na miejscu.

Rz: Chcą wprowadzić kontrowersyjne prawo. Poczta Polska będzie otwierać listy, może zajrzeć także do twojegoRz: Chcą wprowadzić kontrowersyjne prawo. Poczta Polska będzie otwierać listy, może zajrzeć także do twojegoCzytaj dalej

To pierwsza taka sytuacja na Filipinach. Do tej pory nie było przypadku, w którym filipińscy policjanci zastrzelili obywatela za to, że nie ma maski ochronnej. W raporcie policyjnym podkreślono, że mężczyzna był agresywny, prowokował policję i znajdował się pod wpływem alkoholu.

Kwarantanna i obowiązkowe maseczki

W czwartek filipińskie władze nakazały wszystkim mieszkańcom nosić maseczki ochronne poza miejscem zamieszkania. Obowiązuje przymusowa kwarantanna. Jak podaje o2.pl, na Filipinach odnotowano do tej pory ponad 3 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 144 osoby.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Smutne konsekwencje "godzin dla seniorów". Nie przewidziano ich

Zanim filipiński rząd ogłosił nowe restrykcje, dzień wcześniej prezydent Rodrigo Duterte nakazał policji i wojsku strzelać do każdego, kto łamie zasady kwarantanny i ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.

- Moje rozkazy dla policji i wojska są takie – jeśli będą jakiekolwiek problemy i wasze życie będzie zagrożone, po prostu do nich strzelajcie – powiedział cytowany przez o2.pl Rodrigo Duterte. I dodał, że zamierza “pochować” wszystkich nieposłusznych obywateli.

Złe wieści dla klientów. Podczas zakupów czekają kontroleZłe wieści dla klientów. Podczas zakupów czekają kontroleCzytaj dalej

AI bije na alarm po rozkazach Duterte

Dziennik “Deutsche Welle” zwraca uwagę, że Luzon, główna wyspa Filipin, jest zamknięta od 16 marca. Obowiązuje tam przymusowa kwarantanna. Mieszkańcy mogą wychodzić tylko w sytuacjach, gdy jest to konieczne. Rozkazom prezydenta Duterte już przyjrzała się Amnesty International, która jest zaniepokojona sytuacją na Filipinach, gdzie często dochodzi do łamania praw człowieka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny smród spalenizny na Pradze-Południe. Co się dzieje?
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Cejrowski zabrał głos ws. koronawirusa. Niewiarygodne słowa, aż trudno uwierzyć
Wyjazdy na Wielkanoc 2020. Rząd w końcu przedstawił obostrzeniaWyjazdy na Wielkanoc 2020. Rząd w końcu przedstawił obostrzeniaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News