Kurs funta niestabilny
public domain pictures
Autor Komunikaty prasowe - 17 Grudnia 2019

Kurs funta mocno uzależniony od polityki. Brytyjska waluta może znowu zacząć się osłabiać

Funt wciąż kosztuje ponad 5 zł, ale sukcesywnie traci na wartości w relacji do złotego. Paliwo do wzrostów, w postaci wygranych przez Partię Konserwatywna wyborów parlamentarnych chyba się już wyczerpało. Eksperci wskazują, że brytyjska waluta może dalej tracić na wartości.

Funt wciąż drogi, ale emocje po wyborach opadły

Wydaje się, że największy tegoroczny skok wartości brytyjska waluta ma za sobą. Miał on miejsce w nocy z 12 na 13 grudnia), tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, w których to zdecydowane zwycięstwo przypadło partii konserwatywnej. Partia urzędującego premiera, Borisa Johnsona uzyskała większość parlamentarną. Eksperci wskazują, że wzrost wartości brytyjskiej waluty m.in. względem złotego wiąże się z większym prawdopodobieństwem doprowadzenia brexitu do końca. Zgodnie z ostanimi ustaleniami, Wielka Brytania ma opuscić struktury unijne 31 stycznia 2020 roku.

W reakcji na wyniki wyborów i zmniejszneie niepewności w kwestii brexitu, kurs funta do złotego wzrósł w pewnym momencie do 5,17 zł, najwyższego poziomu od końca 2016 roku. Gdy emocje opadły, wartość brytyjskiej waluty zaczęła się korygować i tym samym sukcesywnie spadać. Według danych NBP, we wtorek za jednego funta szterlinga trzeba zapłacić 5,04 zł, podczas gdy w poniedziałek oficjalny kurs NBP wynosił 5,10 zł. To wciąż wysoki poziom, biorac pod uwagę, że w całym 2019 roku kurs obu walut poruszał sie w przedziale 4,65 - 5,17. Co ciekawe, od lipca bieżącego roku funt podrożał w relacji do złotego o prawie 50 groszy.

Polaków w UK coraz mniej

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec 2018 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało niespełna 700 tys. Polaków (to o prawie 100 tys. mniej niż na koniec 2017 roku). Wielka Brytania przestała być tym samym najwiekszym skupiskiem polskej emigracji w Europie, a przodownictwo przypadło Niemcom. Według danych GUS, na koniec poprzedniego roku na emigracji przebywało w sumie prawie 2,5 mln naszych rodaków.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

Eksperci widzą przestrzeń do przeceny funta

Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ, uważa że na rynkach już zasiana została niepewność czy aby napewno brexit będzie miał miejsce w wyznaczonym terminie, czyli 31 stycznia 2020 roku. Jego zdaniem, to w połączeniu ze słabszymi danymi z brytyjskiej gospodarki może dać preteksty do większej korekty ostatniego rajdu funta w górę.

"Szef brytyjskiego rządu już wczoraj rozbroił pierwszą bombę stwierdzając, że scenariusz dla Brexitu będzie taki, jak obiecywał to w kampanii wyborczej. Prysł, zatem mit, że Johnson mając komfortową większość w parlamencie być może zignoruje presję ze strony eurosceptyków i zacznie iść w stronę wydłużenia okresu przejściowego, który ma trwać zaledwie 11 miesięcy (do końca 2020 r.). Jest to jednak też pewna taktyka negocjacyjna wobec Brukseli, która jeszcze w zeszłym tygodniu zapowiedziała, że takie rozmowy mogą zabrać więcej czasu" - napisał analityk.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obliczono, który hit świąteczny zarabia najwięcej. Wyprzedził nawet "Last Christmas"
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News