Kurier - czy to opłacalna praca? Ile zarabiają kurierzy?
pxhere.com (CC0 Public Domain)
Autor Radosław Święcki - 3 Grudnia 2020

W dobie pandemii są niezbędni, wciąż poszukują chętnych do pracy. Czeka nawet 8 tys. zł wypłaty

Zazwyczaj mieli pełne ręce roboty w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, w tym roku nie mieli chwili wytchnienia właściwie od wybuchu pandemii. Kurierzy, bo o nich mowa to jeden w tej chwili z najbardziej niezbędnych zawodów w naszym kraju. Czy opłacalny? Niektórzy z pewnością nie mają powodów do narzekania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Ile zarabiają kurierzy dostarczający przesyłki
 • Ile zarabiają kurierzy z Uber Eats
 • Co Polacy sądzą o podawaniu temperatury ciała przez kurierów

Ile zarabiają kurierzy?

Jak już niejednokrotnie informowaliśmy większe zainteresowanie zakupami online spowodowane pandemią doprowadziło do zwiększonego popytu na pracowników sortowni, dostawców i operatorów wózków widłowych, a także kurierów. Ci ostatni zawsze w okresie świątecznym na brak pracy nie narzekali, w tym roku w związku z koronawirusem nie mają chwili wytchnienia praktycznie od wiosny.

Od soboty ogromne zmiany dla kierowców. Podstawowy mandat znika na dobreOd soboty ogromne zmiany dla kierowców. Podstawowy mandat znika na dobreCzytaj dalej

To oni ratowali nas dostarczając nam przesyłki czy jedzenie, gdy w związku z rządowymi zaleceniami praktycznie nie mogliśmy opuszczać domu i w odróżnieniu od wielu z nas (w tym piszącego te słowa) nie mogli pozwolić sobie w tym trudnym okresie na pracę zdalną. Kurierzy okazali się zatem w ostatnim roku jedną z najbardziej niezbędnych grup zawodowych w naszym kraju. Czy w związku z tym są sowicie opłacani?

Zarobkom kurierów przyjrzał się portal Business Insider Polska i jak informuje, są one dość zróżnicowane. Wypłata, którą dostaje kurier, zależy od wielu czynników jak m.in. liczba rozwiezionych paczek, liczba przepracowanych godzin, ale też od formy zatrudnienia, gdyż część kurierów pracuje na cały etat podczas gdy niektórzy tylko sobie dorabiają.

Portal opisuje sytuację w firmach kurierskich zajmujących się dostawą przesyłek, które pracują pełną parą od początku pandemii w związku ze wspomnianym wzrostem zainteresowania zakupami drogą online (z przywołanych danych firmy Expert Sender wynika, że w pierwszym półroczu aż o 11 proc. wzrosła liczba osób kupujących w sieci). Prezes zarządu DPD Polska Rafał Nawłoka w rozmowie z Business Insider Polska podkreśla, że w tej chwili z firmą współpracuje ponad 7 tys. kurierów, a co roku w okresie świątecznym zwiększa ona zatrudnienie nawet o 20 proc. Podobnie będzie w tym roku.

Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieIle zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieCzytaj dalej

- W tym roku, z uwagi na prognozowane wzrosty wolumenów nowych kurierów przybędzie w sumie o około 20 proc. DPD rekrutuje i szkoli dodatkowych podwykonawców już od września – mówi Nawłoka.

Szef DPD Polska zdradza na jakie benefity mogą liczyć pracownicy firmy. - Stałym współpracownikom (firma – red.) zapewnia gwarantowany obrót, wiele benefitów takich, jak dodatek rodzinny 700+ zwany becikowym, rabaty na zakup opon, korzystną ofertę na zakup karty sportowej i opieki medyczną w prywatnej sieci przychodni czy dostęp do różnorodnych szkoleń. Kurierzy mają elastyczny czas pracy. Ich zarobki uzależnione są od wielu czynników, takich jak liczba doręczanych paczek, ich rodzaj, a także obsługiwany rejon – podkreśla Nawłoka.

Na jakie konkretnie zarobki mogą liczyć kurierzy DPD? Z przywołanych przez portal danych dowiadujemy się, że kurierowi w Warszawie oferuje się pensje w granicach 3500-4500 zł plus premie od obrotu, ale już poszukujący przewoźnika przesyłek i kierowcy kuriera InPost w Jeleniej Górze, gotów jest zapłacić od 6 do nawet 8 tys. zł brutto.

Odebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychOdebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Jak w Uber Eats?

Sporo zarobić mogą również dostarczający posiłki kurierzy z Uber Eats. Przedstawiciele firmy w rozmowie z portalem zastrzegają, że tu również wynagrodzenie uzależnione jest od wielu czynników jak choćby przemierzony dystans czy liczba zamówień dostarczonych w danym czasie. Z przywołanego przez portal ogłoszenia jednego z partnerów zatrudniających kurierów dowiadujemy się, że zarobić można nawet 7 tys. zł, zaś stawka oferowana za dzień pracy to 300 zł.

Kurierzy jak pokazał ostatni okres okazali się jedną z najbardziej potrzebnych grup zawodowych w okresie pandemii. Jak pisaliśmy w okresie wiosennego lockdownu, wielu z nas widywało się z nimi częściej niż z członkami rodziny czy znajomymi. Polacy wyrażali jednak obawy dotyczące kontaktu z kurierami i wskazywali, iż chcieliby otrzymywać informację dotyczącą temperatury ciała tych osób.

W podróży bez zaświadczenia czeka surowa kara. Resort powołał już specjalny system kontroliW podróży bez zaświadczenia czeka surowa kara. Resort powołał już specjalny system kontroliCzytaj dalej

Potwierdzało to badanie Uce Research, którego wyniki publikowały za Monday News wiadomoscihandlowe.pl. Pokazywały one, że blisko połowa Polaków uważa, że kurierzy i dostawcy jedzenia powinni mieć stale monitorowaną temperaturę ciała podczas pracy, zaś zdecydowana większość, bo 77 proc. ankietowanych z tej grupy chciałoby mieć wgląd w wyniki pomiaru np. przez aplikację mobliną, lub SMS bądź e-mail.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni
 2. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
 3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
 4. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
 5. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 6. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 7. Wielka radość w rodzinie Adama Małysza. Wspaniała nowina
 8. Kultowe ciasto Snickers, teraz bez pieczenia. Niebywała pyszność
Liczył na sporo pieniędzy i kosztowności. Ukradł 67-latce sztuczną szczękęLiczył na sporo pieniędzy i kosztowności. Ukradł 67-latce sztuczną szczękęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News